| denidenisa98 a întrebat:

Stiti cumva ceva informatii despre Boleslaw cel Viteaz? funditawinking

Răspuns Câştigător
| scarlethara a răspuns:

Boleslaw I al Poloniei, Boleslaw Cel Viteaz (Polonă: Bolesław I Chrobry; Cehă: Boleslav Chrabrý) (n. 967 - d. 17 Iunie 1025), în trecut cunoscut ca şi Boleslaw Cel Mare, a fost Ducele Poloniei în perioada dintre anii 992-1025 şi Primul rege al Poloniei în 1025. Boleslaw a fost fiul lui Mieszko I, Duce al Poloniei, şi al primei sale soţii, prinţesa Dubrawka de Boemia.