| CravataAlbastra a întrebat:

Voi cum învățați? Daca trebuie sa retii o lectie mai lunga la istorie cu multi ani sau la geografie cum rețineți rapid?

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Dacă e o lecţie lungă poţi s-o împarţi pe paragrafe. Şi ţi le scrii tu pe o hârtie unul câte unul. Când ai terminat de învăţat un paragraf îl scrii pe următorul. Dacă vezi pe foaie doar câteva rânduri o să ţie se pară mai puţin decât dacă te uiţi la o pagină cu mult scris şi te gândeşti că nu termini până mâine.
Şi ar trebui să fie mai uşor.
Şi scrieţi pe o foaie separat toţi anii cu ce reprezintă.
Anii îi reţii mai uşor dacă asociezi cu ceva, gen... câţi ani ai? Dacă ai avea 16 şi ar fi o întâmplare în 1610 poţi să zici că anul ăla e vârsta ta+nota care vrei s-o iei, sau aşa ceva.
Baftă. big grin

| whatevernvm a răspuns:

Asociezi cu anumite lucruri, iti faci o ordidne cronologica si logica in cap (la istorie), iar la geografie inveti te concentrezi pe niste lucruri esentale de la care pleci si inveti, tot asa, logic.

| alexandrualind a răspuns:

Invat rand cu rand.

| NellieLovett a răspuns:

Ii repet pana imi intra in cap

| Danut0123 a răspuns:

Iti zic eu, citeste un rand odata si dupa incearca sa il zici inca odata in minte fara sa te uiti pe foaie si tot asa cu fecare rand. Succes!