| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca este o intrebare prosteasca dar...Cum pot fi si eu desteapta? sad Ma simt descurajata,simt ca nu sunt buna de nimic,nula,inutila. Nu ma descurc deloc la matematica si nici ce tine de matematica adica fizica sau tehnologie.Iar cand trebuie sa ies la tabla, ma pierd pentru ca stiu ca se uita toti si ma simt presata si ma blochez si mai tare..Am incercat singura sa fac exercitii dar nu reusesc sa ma prind..Niciodata nu m-am descurcat la mate dar acum sunt la liceu si nu ma descurc chiar deloc..Si nu imi permit sa fac pregatire..Nu imi doresc nimic mai mult decat sa fiu si eu ca altii..adica inteligenta.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate inteleg nu are legatura cu inteligenta, ci cu munca. Nu e suficient sa incerci sa faci exercitii, trebuie sa faci exercitii in fiecare zi. matematica si fizica se deslusesc daca iei pixul si hartia si muncesti. Nu pot sa cred ca lucrezi doua ore macar pe zi si nu ai rezultate. ia incearca, dar fara sa sari peste o zi si alocand mai mult timp in vacante (poti lucra pana la 8-9 ore pe zi in perioada vacantelor). Nu poti sti matematica daca tu doar esti atenta in clasa, iti faci repede tema si gata.

| whatevernvm a răspuns:

Esti o cauza pierduta, nu mai incerca

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iar incepi? Era de asteptat, a inceput scoala. Nu esti singura care are probleme cu matematica, fetele se descurca putin mai greu ca baietii pentru ca sunt diferente de cum functioneaza creierul la unii si la altii. Asta nu inseamna ca sunteti proaste. Pune un pic de ambitie in miscare si vezi ca sunt niste forumuri de mate care sper sa te ajute, da-te bine pe langa niste colegi si o sa mearga. Hai, stii ca eu te iubesc, nu ma fa de ras.

| untu a răspuns:

Roaga-i pe parintii tai sa va ajute la lectii si sa va explice!

| Laura78 a răspuns:

Stii de ce nu inveti? Pentru ca au fost oameni care ti-au spus ca nu esti buna de nimic, esti inutila, iar tu nu ai stiut ce sa crezi. Te-ai luat dupa altii. Aceasta informatie a intrat la subconstient si te-a facut si pe tine sa crezi asta. Sunt foarte multe persoane carora li s-a intamplat asta, dar putini au trecut peste. Trebuie sa fi puternica, hotarata si sa nu-ti pese ce spun ceilalta. Sa iti pese doar de tine cat timp esti la scoala si sa te prefaci cale esti superioara, sa ai incredere in tine.

| 01042004 a răspuns:

Cauta niste site-uri de meditatii la matematica. Vei gasi pe toate drumurile si ia-o usor de la a 5-a si pana la liceu in clasa ta. Bafta!

| izaidk a răspuns:

Hei! Te inteleg perfect, nici eu nu am fost as la matematica dar invatam sa iau macar peste 6, scopul este sa iei nota de trecere. Acum daca esti la liceu(nu cred ca la mate info laughing ) faci mai putina matematica. Incearca sa inveti sa nu ramai corigenta. Stai linistita, nu toata lumea poate intelege matematica, exista nenumarate meserii mai bine platite la care nu iti trebuie mate. Si cu faza cu iesitul la tabla. Nu trebuie sa iei in seama parerea celorlalti. Nu cred ca esti singura din clasa care nu se pricepe la matematica. Bafta!