| Alex77777777777777777777u a întrebat:

Salut, ce sa fac ca să înțeleg vectorii la mate? Am învățat teoria dar nu știu sa fac exerciții... la geometrie în 5 8 m-am descurcat f bine, era ușoară geometria dar în clasa a9a nu înțeleg nimic din vectori la algebra, ma descurc, dar la geometrie deloc.
Sau cel mai bine ar fi sa ma transfer la filo?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vectorii sunt usor de invatat!
Ai punctul lor de origine, marimea (valoarea) intuitiva si directia /sensul aratat de sageata.
Pentru a gasi rezultanta a 2 vectori, deplasezi unul din ei la origine comuna cu celalalt, dupa care - din varfuri - le desenezi o paralelograma. Originea comuna si varful paralelogramei vor da vectorul rezultant. Sensul vectorului rezultant va fi dat de pozitia sagetii fata de origine, iar valoarea se calculeaza in mod geometric /trigonometric, obisnuit.

| Alex77777777777777777777u explică (pentru Bula):

Da dar ma refer la exerciții nu le știu face de niciun fel

| Bula a răspuns (pentru Alex77777777777777777777u):

Trebuie sa-ti bati un pic capul, sa intelegi! mecanismul".
La nevoie, roaga-ti profesorul sa te ajute.

| Frank51 a răspuns:

Vectorii sunt aceeași, nu înțeleg la ce te referi. Dacă nu înveți partea asta simplă, pe urmă va fi mai complicat pentru că mai intervine accelerație, conservarea energiei șamd.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cel mai bine ar fi să-ți dai silința să înveți. Dacă în gimnaziu te descurcai la geometrie, normal ar fi să te descurci și acum.