| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca exista la facultatea de limbi straine profilul de limbi clasice (adica Latina si Greaca din cate am inteles). As dori sa stiu cam care sunt cerintele pentru acest profil si la ce te ajuta in mod concret diploma pe care o iei la final.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Iti spun un singur lucru - sunt foarte frumoase, dar sunt lipsite de perspectiva. O prietena de-a mea a terminat acest profil la Timisoara. Ulterior a fost titularizata ca profesoara de latina la Timisoara. Din pacate numarul din ce in ce mai mic de elevi si numarul mic de ore de latina au determinat-o sa mai faca o facultate de romana-engleza, iar acum este profesoara de limba engleza. Este foarte greu sa ajungi profesor universitar (unde ai o mica certitudine) iar in scoli, mai nou, cu programele alternative si cu numarul din ce in ce mai scazut de elevi, de la un an la altul, nu iti da siguranta unui servici si nici posibilitatea de a medita acasa (caci cati dintre noi merg sau au mers la meditatii la latina). Nu iti recomand sa faci aceasta facultate. Totusi daca vrei cerintele sunt la vedere pe site-urile facultatilor. Acum am vazut ca sunt si optiuni in care limbile clasice (in special latina) se combina cu o limba straina sau cu limba romana. Asta ar fi o optiune de luat in calcul
http://admitere.ubbcluj.ro/litere.html
Problema despre care vorbeam / un profesor de greaca si latina spune ca in fiecare an trebuie sa ia completare la catedra (alte ore decat cele din specializare, ca sa faca o norma intreaga)
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=124338&st=0&