| Roby67 a întrebat:

Stiu ca multi dintre voi se intreaba cum pot sa invete o limba straina. Fata mea are alta problema (are 14 ani). Cum sa invete limba romana cu ajutorul meu?
Ea vrea sa invete, dar eu nu stiu cum sa o invat. Degeaba imi spuneti sa vorbesc cu ea romaneste, ca ea intreaba "was heißt das"? Si ca sa-i explic ce inseamna imi trebuiesc cateva minute, dupa care imi pierde cheful sa mai vorbesc pe o limba pe care ea nu o cunoaste.

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Intai rabdare si intelegere din partea ta, e in prag de adolescenta si ea e repezita. exista audiobookuri de "learn romanian", sunt engleza-romana, dar tot cred c-ar ajuta-o, macar pentru incaput si cu pronuntia. alcatuiti un program logic si prevzibil, gen: azi (saptamana aceasta) culori, maine animale domestice, poimaine zilele saptamanii. si-n fiecare zi cate un verb. modul acesta de invatare o face sa acumuleze un bagaj de cuvinte pasive pe care le va recunoaste imediat. trecerea din vocabularul pasiv in cel activ se face prin conversatie de obicei.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Rabdare, rabdare de 3 ori rabdare.

| Roby67 explică:

Toate raspunsurile merita o fundita (in afara de @raym0nd, daca aveam nevoie de cineva care ma cearta apelam la sotia mea si nu la voi laughing )
@April, de la ea a venit dorinta, nu de la mine
@Ursulika, te astept la aeroport, sunt sigur ca voi doua va veti intelege de minune, chiar si fara cuvintewinking

| Yang a răspuns:

Cu multa rabdare in primul rand, si noi suntem capabili sa invatam orice limba la o anumita varsta la inceput este putin mai greu. I primul rand invat-o gramatica pentru ca este mai usor apoi va vorbi corect.Nu trebuie sa ii spui un cuvant in romana trebuie sa i-l si scrii si traducerea la acesta asa va prinde mult mai usor apoi o limba straina se invata cel mai repede vorbind.Cumpara-i un dictionar, fa o regula de exemplu sa invete cate 5 cuvinte noi la zi vezi-o ca pe un joc ceva distractiv asa va invata mult mai repede, mai intai cuvinte usoare pe care le poate folosi in casa nu neaparat termeni din dictionar cum am spus trebuie multa rabdare

| Barajag a răspuns:

Eu zic sa incerci in continuare sa o inveti, chiar daca iti va fi greu trebuie sa insisti putin, un copil prinde mult mai repede decat noi adultii, uite pe mine nu ma invata nimeni suedeza si cat de cat reusest sa o vorbesc(jag vill, men.)Daca nu ai timp, poti angaja o profesoara de romana, eventual ma poti lua pe minebig grinbatting eyelashes

| jony a răspuns:

Tata! Fi mai comunicativ si eu sunt la sora mea in germania si copila ei adica nepoata mea nu stie romaneste, dar cand vine de la scoala vorbesc cu ea nu mai in limba romana, si prinde incet cat de cat.Bafta! Ciau!

| NoKidding a răspuns:

Treaba asta trebuia sa o faci de cand era ea mica...la varsta asta nu mai faci nimic cu ea. O sa invete romana pe la 20 de ani cand o sa aiba nevoie de ea. Dar nu inteleg eu de ce nu ai invatat-o de cand avea 3-4 ani romana...prima limba care trebuia sa o stie trebuia sa fie limba materna.Eu sunt in spania si la fel vad si aici, femeile care nasc pe aici, le vorbesc numai in spaniola copiilor, si cand copii ajung la varsta de 6-7 ani nu stiu o boaba de limba romana si cand se duc in romania in vacanta ce fac copii aia? Asta e parerea mea, ca nu e bine cum ai procedat.Succes!

| NoKidding a răspuns:

Omule nu te cert, doar am spus ca nu ai facut bine ce ai facut.Acum la varsta asta e greu sa invete, singura sansa e sa stai dupa-amiazele cu ea si sa incerci sa o inveti elementarul(chestiile de baza), sa nu o iei cu gramatica ca e total fara sansa. Dar eu zic ca o sa invete cand o sa aive nevoie de ea.

| Asdfghshds a răspuns:

Cred ca e nevoie sa-i asiguri activitati care sa aiba legatura cu limba romana, de exemplu ceva in limba romana tradus in nemteste sau viceversa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca de mica ai vb cu ea in germana e mai greu acum sa invete romana, trebuia de mica sa fi invatata paralel limbile si atunci numai era asa de greu. Acuma asa cum invata la scoala germana asa poti incepe sa ii predai romana.