| anonim_4396 a întrebat:

Deci, mama ma obliga sa invat rusa.Am inceput sa invat engleza la 12 ani si am inceput sa vorbesc fluent pe la 15 (am 17 ani acum). Problema este ca nu am cheful necesar sa invat o alta limba straina, uneori nu am motivatie sa fac unele lucruri obisnuite/esentiale.Din cauza asta, mama imi spune ca sunt dus cu capul si ma ameninta mereu ca o sa ma duca la psihiatru (nu psiholog) { este si foarte infricosator, tremur doar la acest gand lmfao}. Faptul ca nu sunt in stare sa invat rusa nu ma deranjeaza, ce ma deranjeaza este ca peste 5 sau 6 luni in care "invat" rusa si nu o sa am rezultate, ea imi va reprosa "Cheltuiesc atatia bani cu tine si tie nici nu iti pasa" ca si cum as fi rugat-o sa ma finanteze intr-un proiect pe care nu mi-l doresc.Am nevoie de sfaturi, orice ajuta, sunt disperat sa ies din situatia asta. (Si unul din motivele pentru care ma forteaza sa fac asta este ca fratimiu nu a ajuns nimic in viata si nu vrea sa pateasca asta si cu mine, desi amandoi stim ca asta se va intampla)

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poate franceză sau spaniolă - sunt șanse mai mari să le exersezi în țările mamă

| wpetterssone a răspuns:

În loc de rusă, învață germană!

| Kerre a răspuns:

Incearca sa-i explici ca nu vrei sa inveti aceasta limba pentru ca nu iti va folosi la nimic in viata (asta daca nu vrei sa pleci undeva unde se foloseste aceasta limba), zii ca vrei sa te axezi doar pe o limba "populara" care este mult mai des intalnita.

| Doja a răspuns:

Limba Rusa e f folositoare pentru spatiul nostru, si o sa fie mereu utila. DIn nefericire are alt alfabet si o pronuntie ciudata, ceea ce o face mai dificila.

Mama ta are intentii bune, insa abordarea ei este f proasta, pentru ca nu vei invata nimic cu forta.

Daca fratele tau nu a ajuns nimic in viata asta nu inseamna ca tu vei fi la fel. Plus ca e f devreme sa se pronunte daca fratele tau a ajuns ceva. banueisc ca n-are 40 de ani.

Cat despre motivatie. asta e o problema f mare. Motivatia nu exista. Ti se spune mereu de motivatie, dar nu iti spune nimeni de disciplina. Disciplina e atunci cand te tii de lucrurile pe care trebuie sa le faci chiar si cand nu e comod/placut.

Fie ca e vorba de un tratament, fie ca e vorba de spalatul zilnic, fie ca e vorba de a invata ceva care POATE nu iti place. Eu zic ca e o ocazie buna sa-ti exersezi disciplina cu limba rusa. Te va ajuta f mult in viata sa nu abandonezi lucruri care nu-ti plac.

| FruttiFresh300 a răspuns:

De unde dorința ei pentru rusă? Ce să faci cu rusa? Vrea să te exporteze la rusi să trăiești în comunism?

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Greseste ca te forteaza sa inveti limba porcilor, astea.s ifose.

| Cucolea_Cristian_2000 a răspuns:

Eu nu înțeleg de ce ești forțat sa faci ceva ce numim place, rusa este o limba grea, eu am fost dat la meditați de limba englera și nu am făcut nici un progres iar acum învăț singur engleza pentru ca am ambiția sa fac ăsta. În loc sa investești în ceva ce nu-ți face plăcere de ce nu te axezi pe ce Îți place, eu spre exemplu m-am apucat de origami acu 5 ani singur și continui și acum chiar dacă părinți mei nu sunt tot timpul de acord eu continui sa fac, și tu poți face ăsta mamă ta te iubește dar ar trebui sa-ți înțeleagă limitele și ar trebui sa te accepte așa cum esti. Ai zis ca ai 17 ani poți lua și singur decizi, faptul ca faci meditați de rusa este și decizia ta. Sper ca team încurajat destul ca sa iei atitudine eu apropo am 18 ani și îmi impun punctul de vedere fără sa mă ascund.