| Ioan_Marius_1993 a întrebat:

Sunt anul 1 la facultate fac Analiza matematica am ajuns la integrale duble si nu stiu sa le calculez domeniul de definitie ma poate ajuta cineva? (ex: x la a doua cum se traseaza, x la a treia, x-1, x-y, 1-x cum se traseaza aceste coordonate pe grafic pentru a calcula domeniul de definitie [a,b]X[c, d]

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

In paranteza ma asteptam sa dai exemple de integrale duble. Dar exemplele alea pe care le dai nici nu stiu ce sunt. La primul exemplu zici "x la a doua cum se traseaza". Ce e asta? Te referi la functia y = x la a doua? Asta e o functie, nu o integrala. Si ca s-o trasezi e foarte simplu; e o parabola, iar domeniul de definitie este (minus inf. - plus infinit). Adica x poate lua orice valoare. La celelalte exemple nu stiu ce ai vrut sa zici. Dar iti pot spune ca, daca de ex., (x - 1) se afla la numitorul unei fractii, atunci din domeniul de definitie vei exclude valoarea (x = 1), pentru ca impartirea la zero este o nedeterminare.

| danishor a răspuns:

Cauta aici cred ca am vazut ceva de genul tau http://facultate.regielive.ro/fituici/matematica/

| Robin0744 a răspuns:

Întrebarea este neconcludentă, chiar rușinoasă pentru un student. O funcție are domeniu de definiție, dar o integrală (definită) se definiește pe domeniul pe care îl fixează utilizatorul. Indiferent că e dublă sau simplă.

Dacă vreau să calculez Integrala (aria) de sub o funcție o pot face de la 0 la 1, de la 1 la 100 sau chiar de la 0 la infinit să zicem.

Deci ai grave probleme de înțelegere a domeniului matematicii.

| Ioan_Marius_1993 explică:

Am reusit sa inteleg multumesc mult cand ma referam la x-1 era y=x-1, y=x^2 etc. scuze creseala mea a fost ca nu am scris corect