| gabrielaelena1123 a întrebat:

Sunt buna la matematica si as vrea sa ma duc la matematica-informatica, dar nu ma descurc la fizica aproape deloc, adica am avut un profesor care nu ne-a predat aproape nimic. La ce liceu as putea sa am duc? Imi recomandați sa ma duc la mate-info?

Răspuns Câştigător
| BloodyLips a răspuns:

Nici eu nu stiam fizica si am dat la profil mate info intensiv. Am avut noroc sa dau peste un prof de fizica care dadea acelasi subiect de examen la toate clasele si se cam afla pana ajungeam noi sa dam testul, deci era oklaughing Nu te mai agita atat ca daca esti pasionata de calculatoare si mate se gasesc solutii pentru restulwinking Poti sa te interesezi de dinainte care profi de fizica sunt mai chill si sa te transferi din prima zi intr-o clasa in care predau ei.Tin insa sa iti spun si ca matematica de liceu e destul de grea si diferita de cea din generala, nu vreau sa te sperii, si mie imi placea in generala iar apoi la liceu nu m-a mai pasionat prea tare. Cu toate astea am ales mai departe ceva in domeniu, deci m-a ajutat faptul ca am dat la m.i. As spune ca merita sa dai la m.i pentru ca iti deschide foarte multe portite in viitor. Nu ne-ai spus din ce oras esti si ce medie ai ca sa te putem ajuta cu recomandari.

| gabrielaelena1123 explică (pentru BloodyLips):

Sunt din Bucuresti, iar media pe care o am este de 9.15, am luat 9.10 la romana si 8.90 la matematica.

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Aici persoană care a fost la mate-info și urăște fizica de când se știe. Oricum, se cam începe de la 0 la fizică și în fiecare semestru din clasele 9-10 faci alt capitol. Mie mi-a plăcut profilul ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la mate-info fără teamă. dacă îți place matematică. Atenție că la info nu mai e TIC-ul din clasele mici baza, începi să înveți limbaje de programare. Menționez asta pentru că mi s-a întâmplat să cunosc persoane care se așteptau să lucreze în Word la info pe profil de specialitate, zic sa n-ai surprinze.

Cât despre fizică, stai liniștită. Marea majoritate s-a axat pe română și matematică, comprimate zilnice necesare pentru admitere. Nu o sa fii singura paralelă cu subiectul și oricum nu e cine știe ce continuitate, o să vă dea ceva testare inițială (care nu se trece dacă nu e 9 sau 10, apropo), iar apoi o să intre în materia nouă. În plus, ce s-a făcut de prin clasa a 6a se poate recupera. Nu cred că ți-ar lua mult.

Din experiența mea personală, nimic nu am încercat să recuperez și m-am descurcat destul de bine, am ajuns și la 10. Nu prea se leagă ce faci la început de a 9a cu ce ai făcut până acum.

| isemilia a răspuns:

Dar informatica te atrage? Cand spun informatica ma refer strict la programare. Daca da, alege mate-info. Daca nu, alege stiinte ale naturii. (daca iti plac chimia si biologia. Fizica si matematica se fac mai putin decat la mate-info (la un nivel mai slab, asadar), in timp ce informatica nu exista ca disciplina de studiu) Eu spun sa incerci mate-info, daca nu iti place te transferi, insa sa stii cum e macar. Fizica o poti recupera foarte usor citind manualele 6 - 8 (sa stii ca e foarte bine explicata materia) si facand multe exercitii. (nu e o materie deloc grea daca stii teoria. Mai ales in gimnaziu tot ce ai de facut e sa inveti formulele si sa intelegi cum e in realitate un concept) Succes la admitere!

| BabaOarba a răspuns:

Cred ca poti recupera la fizica daca te straduiesti. Daca stii matematica bine si iti place, cred ca merita sa incerci.

Poate iei cateva meditatii la fizica sa te aduca la zi, poate vei avea colegi care stiu fizica mai bine si ii convingi sa invatati impreuna... eu cred ca sunt multe modalitati pentru a te descurca si cu fizica.