| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 7a, azi am dat teza la matematică și..am făcut-o praf. Doamna mea profesoară ține enorm la mine și am 10 pe linie la materia ei, dar am greșit din neatenție. Sunt sigura că iau 7, oare va fi dezamăgită de mine?sad Nu vreau s-o dezamăgesc

Răspuns Câştigător
| Lizuca1234 a răspuns:

Draga mea, esti abia la inceput de drum. Obisnuieste-te cu gandul ca suntem oameni, mai gresim, mai uitam...dar nu in ultimul rand nu suntem datori sa ne straduim sa multumim pe cineva. In primul rand trebuie sa fim multumiti noi, de noi insine. Doamna ta profesoara nu va fi nemultumita pentru ca si ea este un om la randul ei care a gresit cu siguranta de multe ori. Nu iti mai reprosa nimic, esti un copil bun din cate vad si cu siguranta vei avea parte de un viitor luminos! Succes!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Și tu, și ea, și noi toți trebuie să înțelegem că nu suntem perfecți. În niciun domeniu al vieții nimeni nu poate rămâne pe linia lui 10.
Și ca să mă explic mai bine, dacă Dumnezeu ar îngădui chiar și unui singur om să fie perfect, mândria ar stăpâni peste omul acesta; iar un om plin de mândrie și înălțare de sine nu ar fi perfect.

| Andreeush a răspuns:

Oricine poate greși, iar profesoara ta va înțelege, ea știe de ce ești în stare.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Posibil că va fi dezamăgită, asta nu știu, nu o cunosc așa cum o cunoști tu. Ori o să-ți dea 3 puncte din oficiu sau 3 sutimi, nu știu cum îi spuneți voi dar noi, adică eu și colegii mei le spunem puncte, sau te va lăsa cu nota asta, te va critica nițel și cu replica „da doamna profesoară, dar o să învăț mai mult data viitoare" o să reușești s-o calmezi puțin.

| Treachery a răspuns:

As da orice sa am 7 la mate

| Iulian998876 a răspuns:

Orice om mai greșește, asa ca stai linistită

| DARIA0515 a răspuns:

Stai linistita
orice om greseste
nu o sa fie suparata
poate o sa fie dezamagita la inceput
dar daca o sa continui ca pana atunci sigur is va da seama ca a fost din neatentie, nu din nestiinta, si poate iti va da o sansa sa iti maresti nota
daca te blochezi la obstacole mici ca acestea, iti va fi greu sa le depasesti pe cele grele
mult succes si nu te intrista
laughing)