| Kerli a întrebat:

Sunt in clasa a-7a. recomandati-mi niste carti sa citesc. sa fie de actiune, suspans, SF sau comedie
dar va rog sa numi scrieti twilight sau jurnalele vampirilor

11 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Piratii din caraibe sau Harry Potter.

| Jenn002 a răspuns:

Eu am citit cand eram in clasa a -7a: Elevul dima dintr'a 7-a/.[e o carte despre dragoste o sa iti placa cu siguranta]
-Invitatie la vals de Mihail Drumes[e de dragoste]
-Vis de adolescenta de Kelly Diamond
-Nick si Norah's Infinite Playlist
-Pantalonii Calatori

| morethaninmyheadd a răspuns:

In clasa a 7 am citit portretul lui dorian gray. o carte foarte buna, care a ramas printre preferatele mele.la fel si la rascruce de vanturi.
o carte placuta e si panza de paianjen.de dragoste, in care te regasesti. e pentru varsta ta, nu e de amanat, peste cativa ani o sa treci la carti mai serioase si o sa ti se para un cliseuhappy

| morethaninmyheadd a răspuns:

Comedie: trei intr-o barca de jerom ca jerome

sau comedie&razboi(ciudata combinatie): nimic nou pe frontul de vest

| iuly97 a răspuns:

Pai.
1. singur pe lume de hector malot ( e trista, dar e si super)
2. david copperfield de charles dickens
3. elevul Dima dintr-a saptea ( e super faina)
sper sa-ti placa.love struck

| blueangel99 a răspuns (pentru iuly97):

Singur pe lume - am citit-o in vacanta. E tare frumoasa mai ales sfarsitul, chiar daca e trista pe parcurs
David Copperfield - ma apucasem de ea, dar nu am terminat-o. Ma plictisea si nici nu imi dadea tragere de inima sa o citesc. Cartile astea de Dickens se citesc mai greu, dar principala problema e ca nu prea te trage sa o citesti, nu are cine stie ce actiune. Am mai citit si Oliver Twist, dar pana sa gasesc ceva intriga am avut de dat pagini multe... oricum, asta a meritat

Elevul Dima dintr-a saptea -> suna interesant, o s-o citesc dupa ce termin cu,, Calatorie spre centrul Pamantului''

Si pentru @Kerli, mai poti incerca si Contele de Monte Cristo, Sherlock Holmes si,, Dupa douazeci de ani''(un fel de continuare la Cie trei muschetari, daca ai citit-o).

| DanDannn a răspuns:

Incearca Shining de Stephen King, este de groaza.
sau Cherry de Stephen King, tot de groaza. GOOD LUCK!

| pisioi a răspuns:

Cele 4 volume :eu le-am citit si sunt ff frumoase:fetita celei de-a sasea luni.nina si misterul notei a8a, nina si blestemul sarpelui cu pene si nina si ochiul secrtet al atlantidei sau eragon, cronicile vraciului parca.

| IrInA9618 a răspuns:

Damnare( Fallen in engleza)... este superba, mai ales pe final:*:X:X

| Ooopss a răspuns:

Academi vampirilor(toate volumele)
Aleasa,
Vampirii din Morganvile
Black Beauty
Capcana
Cartile Sangelui(toate volumele(
Cum imi place mie
Gossip Girl(toate volumele)
Academia vampirilor(toate volumele)
Mai intunecat de cat crezi
Nu plange sub clar de luna
Oracolul
Casa noptii(toate volumele)
Padurea umbrelor
Portretul fantomei
Fortele raului absolut(toate volumele)
Sange albastru
Vampirii sudului(toate volumele)
Vraja fatala
P.S cartile sunt superbe, poti cauta pe net pentru a gasi scriitorii! Sper ca te-am ajutat!

| Pasaredenoapte a răspuns:

Altfel de Ingeri, Vol.1
Lili St. Crow
Nascuta la miezul noptii, Shadow Falls, Vol. 1
C.C. Hunter
Jocurile Foamei de Suzanne Collins sunt cele mai tari carti.