| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si am gasit o problema de matematica pe care nu o pot rezolva : (problema de clasa 5 )
Ali baba si 4 pirati transporta o comoara in 10 ore
Ce parte din comoara transporta un pirat in 10 ore?
trebuia sa dea 1/4

4 răspunsuri:
| Mihaii00 a răspuns:

Da.Raspunsul este 1/4.Comoara este un intreg(amplificat cu 4=4/4).Ali Baba fiind conducatorul, se deduce ca el nu ar fi participat la transportarea comorii.Astfel,cei 4 pirati o duc in mod egal, insemnand ca unul singur duce 1/4 din ea.(4/4:4=1/4)big grin...daca am fost de ajutor...Cu placere(NU UITA DE FUNDAlaughing

| gallo56 a răspuns (pentru Mihaii00):

Da dar ele e inclus

| Mihaii00 a răspuns (pentru gallo56):

Aceasta problema este interpretabila, sigur este tot ce spune enuntul, sau mai e ceva?

| Radu111 a răspuns:

Dar zice 'un pirat'