| ovdiuc a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la Liceul de Arte, profil muzica si vreau sa ma tranfer la inceputul clasei a 10-a la un liceu cu profil stiinte ale naturii.am inteles ca diferentele se dau la inceputul anului.nu prea ma pricep la bio,chimie fizica si ma sperie diferentele ce trebuie date la inceputul anului.din ce materii se dau diferentele, sunt grele?

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Pai daca nu te pricepi la diferente cum vei face fata la aceste materii inca trei ani? Mai gandeste-te la ce specializare vrei sa te muti. Poate la Stiinte sociale sau Filologie ar fi mai indicat.

| Hakuouki a răspuns:

Materiile din care dai sunt chiar cele care te sperie, ele fiind baza profilului (crede-ma ca stiu). Personal nu ti-as recomanda sa te transferi, e diferenta prea mare intre profiluri si nu stiu daca faci fata dupa ce ai pierdut clasa a 9a. Sa zicem ca la biologie faci fata fara materia din clasa a 9a, dar la chimie si fizica nu poti face mai nimic. Personal as zice sa te mai gandesti, dar daca vrei neaparat, iti recomand sa te meditezi la biologie, fizica si chimie sau sa vorbesti cu cei care sunt la stiintele naturii sa iti imprumute caietele. In ce priveste dificultatea lor, nu stiu ce sa spun, eu sunt la stiintele naturii si nu mi s-ar parea grele, la biologie e multa materie, la chimie e destul de complicat, iar la fizica iti trebuie toate formulele si modele de aplicati. Succes.