| Cristyan21 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la stiinte sociale si la logica nu prea am inteles silogismul daca puteti sa imi explicati la metoda venn si unde trebuie pus acel asterix? Funda! si de unde stiu care e termenul major si cel minor?

Răspuns Câştigător
| Sfinnx a răspuns:

La metoda Venn asterixul este exact ca in acel tabel.V a dat in Sem I un tabel cu Toti S sunt P, Nici un S nu e P, etc.
Termenul major e de fiecare data Predicatul iar cel minor e subiectul.
Sa zicem ca ai propozitia::
Toti oamenii sunt fiinte. [Sunt fiinte = predicat].
Daca v-a dat acele figuri, e usor.Hai sa luam un exemplu. aii figura 3.
MaP, MiS/Sip ->>> Toti oamenii sunt fiinte. Unii oameni sunt inteligenti.
===============================
De unde rezulta Sip adica : Unii inteligenti sunt oameni.
[Toti oamenii=M=>Termenul mediu, care trebuie sa se repete cel putin intr o premisa. Dupa cum ai obs se repeta si in propozitia de mai jos conform figurei aii3].Sunt fiinte=termenul major adica predicatul.
Sper c-ai inteles.O zi buna!