| flavius58358 a întrebat:

Sunt in clasa a 9a si am ramas corigent pe primul semestru si sunt sigur ca voi ramane si pe al doilea. Am auzit ca in clasa a 9a si a 10a te trece chiar daca nu stii aproape deloc, este adevarat? Imi este foarte frica ca va trebui sa repet anul.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai auzit foarte prost, fiindca la liceu nu te mai trece nimeni, daca nu iei note mari sa-ti corectezi corijenta.
la modul cel mai serios, daca ramai corijent, poti ramne si repetent!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu te baza pe ceea ce auzi. Pune mana si invata ca sa nu ramai si pe al doilea semestru.

| Nirvanaaa a răspuns:

Invata, ca nu se aplica la toate liceele asta cu trecutul chiar dacă elevul nu știe nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat. Apuca-te de invatat. Cate o lectie pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu "te trece" nici un profesor fara ca macar sa inveti pentru o nota de trecere la materia lui.
Am avut colegi de liceu care au ramas corigenti chiar si repetenti si nu i-a trecut nimeni pe ochi frumosi.

Invata macar pentru nota 5-6 la materiile respective ca sa ai sanse de trecere.

E adevarat ca sunt obligatorii 10 clase dar profesorii nu sunt obligati sa inchida ochii la nestiinta elevilor si sa-i treaca clasa fara ca ei sa invete o iota.

| Anamaria9916 a răspuns:

Depinde de liceu. la mine în liceu îi trecea pe toți in ideea să aibă măcar 10 clase... Daca ești la un liceu care se respectă cât de cât cel mai sigur profesorii lasă repetenț. Eu zic să te apuci să înveți, nu e imposibil să iei un 5 indiferent cât de grea e materia. Roagă un coleg/colegă să te ajute, sunt mulți care explică mai bine decât unii profesori. Mult succes! Să revii cu vești bune!

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Nu treci frate, nu te exmatriculeaza dar de trecut nimeni nu te obliga sa treci

| Cristea202 a răspuns:

Depinde de licee. În general în ziua de azi te trece fără probleme.