| Kobra12oo a întrebat:

Daca esti clasa 10-a si pe primul semestru ai media 7 la purtare(corigent la nici o materie) si pe al doilea ai 4, te trece clasa, iti da diploma de absolvire?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei trece clasa cu media 5, 50 la purtare, trebuie sa ai cel putin media 6.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 202.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
  b) elevii care au obţinut la purtare calificativul anual "Insuficient"/media anuală mai mică de 6, 00;"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a promova clasa a 10-a ( sau orice clasă ) ai nevoie de MINIM 6 media anuală la Purtare!

Deci, în situaţia menţionată de tine, rămâi REPETENT sad

Toate cele bune!