| mariusmarius999 a întrebat:

Sunt in clasa a viii-a si acum trebuie sa imi aleg un liceu. M-am gandit la un liceu economic, la unul din cele doua profile : tehnician in activitati economice sau tehnician in administratie. Care dintre cele doua profile ma va ajuta mai departe. Pot urma o facultate in acest domeniu(stiind ca acest domeniu imi place).

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Atunci când îți alegi profilul la liceu, este important să iei în considerare interesele și abilitățile tale, precum și opțiunile de carieră care te-ar putea interesa în viitor. Ambele profile pe care le-ai menționat, tehnician în activități economice și tehnician în administrație, oferă cunoștințe și abilități importante în domeniul economic și administrativ.

Tehnicianul în activități economice se concentrează mai mult pe aspectele economice, financiare și comerciale ale afacerilor și te pregătește să lucrezi în domenii precum vânzări, marketing, contabilitate, finanțe, managementul resurselor umane etc.

Tehnicianul în administrație se concentrează mai mult pe aspectele administrative ale afacerilor și te pregătește să lucrezi în domenii precum administrație publică, birouri de avocatură, organizații neguvernamentale, departamente administrative în cadrul companiilor, etc.

Ambele profile îți oferă baza necesară pentru a urma o facultate în domeniul economic sau administrativ, precum Management, Economie, Administrarea Afacerilor, Contabilitate, Marketing sau alte specializări similare. Este important să te gândești la ce te pasionează cel mai mult și la care dintre aceste domenii ai vrea să te specializezi în viitor, astfel încât să poți lua decizia cea mai potrivită pentru tine.