| Ryzen a întrebat:

Sunt la liceu profesională și as vrea să mă angajez part-time. Pierd bursele dacă fac asta? Iau bursa de merit, socială și tehnologică. Am tot întrebat la liceu dar nu știe nimeni să îmi spună sigur. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pierzi bursele fiindca angajandu-te vei avea salariu, acres e consdiera venit si atucni ti se taie celelate burse/ alocatii/ajutoare.

| adryang78 a răspuns:

E posibil să pierzi bursa socială, dacă venitul pe membru de familie depășește o anumită sumă. Nu mai rețin exact cât este plafonul, s-a schimbat anul trecut, dar poți întreba la secretariat.
Bursa de merit nu o pierzi, fiindcă nu ține cont de venitul menționat, este pentru rezultate foarte bune.
Despre bursa tehnologică n-am auzit, așa că nu știu ce să-ți spun.

| Ryzen explică (pentru adryang78):

Mulțumesc frumos. Mi se pare ciudat ca unele persoane spun ca se pierde având în vedere ca este efectiv o bursa de merit.
Bursa tehnologica este o bursa care sa da persoanelor de la profesionalahappy

| Dragobeta a răspuns:

"Sunt la liceu profesională "
Pai ori liceu, ori scoala profesionala.
Daca te angajezi, pierzi sigur bursa sociala. Vei avea un venit mai mare. Nu si cea de merit.
Dar ce inventie mai este si aia cu bursa tehnologica?
Pe de alta parte, am o nelamurire. Toti va plangeti de programa incarcata, multe ore la scoala, mult de invatat. Cand mai inveti daca te angajezi? Neinvatand, pierzi si bursa de merit.

| Ryzen explică (pentru Dragobeta):

Nu înțeleg de ce o spui de parca am zis eu ceva. Nici măcar nu îmi știi opinia sau situația. Întrebarea mea a fost clară, n-am întrebat dacă o sa mai am timp sa învăț sau nu. Mulțumesc frumos!
Bursa tehnologica se da persoanelor de la profesionala pentru profesia pe care o învață