| Virk a întrebat:

Sunt la profesionala clasa a 9a si ma intreb daca pot sa ma mut la liceu de arte. Nu am dat evaluarea nationale (din motive personale) si am observat ca probele pentru liceul la care vreau sa ma duc sunt pe 17 mai. Pot sa merg sa dau probele fara evaluarea nationala si pot sa dau EN in iunie? Va rog raspundeti

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mai mult ca sigur, fiind absolvent al clasei a VIII-a dintr-o serie anterioara, nu vei putea participa la niciuna dintre probele admiterii in liceu 2018(probele de verificare a aptitudinilor si probele scrise ale examenului de Evaluare Nationala ).
Cu sau fara sustinerea EN din 2017, fiind deja inmatriculat la o scoala profesionala se considera ca ai participat la un proces de admitere(in cazul tau, la o scoala profesionala). In conformitate cu Art 2, aliniat (2) din Ordinul MEN 4794/2017 :
"(2) Absolvenții clasei a VIII-a din serii anterioare care au participat la procesul de admitere în anii precedenți și au fost înmatriculați într-o unitate de învățământ, în învățământul liceal sau profesional, care s-au retras, au întrerupt studiile, au fost declarați repetenți SAU DORESC să se transfere de la învățământul profesional la învățământul liceal sau, în cadrul aceluiași tip de învățământ, de la o/un filieră/domeniu de pregătire/specializare/calificare profesională la alta/altul, NU PARTICIPA la procesul de admitere în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2018-2019. Pentru continuarea studiilor de către acești absolvenți se aplică prevederile Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar"(ROFUIP). Vezi precizarea, mai sus citata, din actului normativ :https://www.edu.ro/......8-2019.pdf

Daca iti doresti un transfer de la o scoala din cadrul invatamantulului profesional la o scoala din cadrul invatamantului liceal, trebuie, in primul rand, sa indeplinesti conditia de "Medie de Admitere" de la profilul si specializarea la care doresti transferul (conform ROFUIP, media trebuie sa fie cel putin egala cu cea a ultimului admis la clasa respectiva). Prin sintagma "medie de admitere" se intelege media examenului de Evaluare Nationala! Ori, tie iti lipseste "elementul" esential : media de admitere!

| Raducons a răspuns:

Daca nu iti cere actelele de inscrietre se poate.
Te ai gandit foarte bine sa mergi la liceu, incearca ca merita.
La inscriere trebuie sa ai diploma sau macar o adeverinta,
O sa ai pentru ca EN se da inainte de inscriere deci merge.

| Virk explică (pentru Raducons):

Ba da pe site.ul liceului la care vreau sa merg scrie ca trebuie sa aduc si o fisa de inscriere

| Raducons a răspuns (pentru Virk):

Da,faci cerere(fisa) nu e problema, poate ti-o da sa o completezi acolo.
Actele le duci cand este sesiunea de inscriere.