| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la seral /frecventa redusa (o sa aleg in curand care)clasa a 11-a si am amanat medical 3 ani.Credeti ca am viitorul ratat sau mai pit face ceva in privinta asta? As vreacsa termin studiile si de asta m-am inscris iar dar mi-e frica de matematica, chimie, fizica in general iar la bac de matematica.De unde as putea si cum sa invat pentru a lua 5 la mate? Credeti ca mai am vreo sa reusesc in viata avand in vedere ca am ramas in urma? cunoasteti pe cineva care a reusit ca seral sau la frecventa redusa?
La un loc de munca sau facultate sau postliceala m-ar afecta si m-ar duce in jos daca am ramas in urma si sunt la seral sau frecventa redusa? e posibil sa am probleme in privinta angajarii sau intrarii la o facultate daca pe diploma scrie seral sau frecventa redusa?
Multumesc mult

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus intrebarea si ti-am raspuns. Daca nu-mi vezi raspunsul il repet aici:
De ce sa ai viitorul ratat, inca esti tanar.
Din cauza unor imprejurari obiective am fost nevoit sa renunt la liceu, dupa prima clasa (era in 1962), am facut apoi o profesionala si dupa aceasta am lucrat si am continuat liceul la seral. Dupa inca 2 clase am fost incorporat pentru satisfacerea stagiului militar si am facut ultima clasa dupa lasarea la vatra. Asta nu m-a impiedecat sa fac facultatea de drept la fara frecventa si sa fiu apoi jurist. Totul este sa ai ambitie si sa inveti, nu conteaza forma de liceu absolvita (zi, seral sau frecventa redusa), importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la facultate.

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Daca te apuci sa invei serios poti recupera. Imprumuta caiete de la colegi, cumpara carti, solicita sfaturi de la profesori. Succes!