| PaulaCyrus a întrebat:

Sunt o eleva buna cu carnetul plin de 10 si un singur 9 la mate. Mama mi-a zis ca daca iau 10 la teza media generala iasa 10. Dar am lasat azi, la teza 2 exercitii pe dinafara si imi stric a media. Stiti cum va daca nota la teza se rotunjeste Funda

14 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, sînt cîteva greşeli de ortografie. Lipsesc cîteva virgule sau altele sînt în plus. Acel "iasă" nu sună româneşte"( corect ar fi "iese"), literar vorbind, este un "ardelenism", care trebuie evitat într-o scriere literară şi oarecum oficială. Să zicem că ar fi vorba de o teză sau un examen mai serios. Poate aduce o depunctare.
Într-o oarecare măsură observaţiile lui RXN sînt juste.

| wintage a răspuns (pentru corolav):

In cazul ei, da, trebuie "iese". Dar se poate folosi "iasa" fara sa fie un "ardelenism". Cum a scris ea, da, este un arhaism dar intr-o propozitie gen : "Ea vrea sa iasa din casa" e corect si gramatical si fonetic!

| corolav a răspuns (pentru wintage):

De acord, dar ea în textul dat foloseşte indicativul prezent şi nu conjunctivul " să iasă". În particular vorbind, mă bucur că am dat peste cineva care mai şi gîndeşte şi implicit şi în a scrie româneşte, în acest ocean de incompetenţă, urmare a unei execrabile educaţii primite( nu -mi permit să fac acum teoria găsirii vinovaţilor) şi în care cuvintele matale pot fi ca acele paie de care trage speranţă înecatul de a se agăţa. Să fii iubit şi poate ne vom mai interfera în spaţiul "Andromeda" şi după cota 300.000 L...UZERI. Cu stimă corolav

| wintage a răspuns (pentru corolav):

Respect.

| AnnAnne a răspuns:

Esti vai de capul tau, fata mea.ascult-o pe mamica in continuare si vei ajunge...nu mai zic.

| wintage a răspuns:

Imi spui mie ca ai la toate materiile 10. Spune exact ce vrei sa stii. Cate si ce note ai la matematica. Doar nu ii avea doar de 9. Cati de 10, cati de 9 si apoi iti spunem noi daca iese.
Sa-ti dau un pont: Daca ai 8 in teza, trebuie sa ai doar de 10 in oral ca sa iti scoti media si tu cum ai un 9 in oral ar trebui sa ai minim 9 in teza, lucru imposibil (cred) cu 2 exercitii lipsa (banuiesc ca acele 2 exercitii sunt mai mult de 1.5 pct)

| RXN a răspuns:

Ai 10 la limba romana? Cu cine faci, cu unul din profesorii aia care au luat 2 la examenul de titularizare? Exprimarea ta e maro tare.Eu zic sa mai lasi Disney Channel-ul, ca va prosteste pe zi ce trece mai mult.

Nota la teza da, se rotunjeste.Descoperirea apei calde, nu alta...

| Magnifico a răspuns:

Da.Se rotunjeste. Daca iei 9.60 ai 10.Bafta.

| NoChanceForUs a răspuns:

Măi fetișcană, de ce te chinui atâta să ai 10 pe linie când în căpșorul tău tot Edward zace?
Oricum nu-ți folosește la nimic să ai 10 pe linie dacă nu ai 10-le ăla în cap.

| Sn1p3r a răspuns:

Hai mai ce naiba astea-s probleme?

| lorrenush a răspuns:

Hey! Nu iti face griji. poate vei lua o nota la care nici nu te asteptai.nota la teza se rotunjeste din cate stiu.succes in continuaretongue
Funda?:X

| NightboyLG a răspuns:

Nota de la teza se rotunjestebig grin adica daca ai 9, 50 se rotunjeste la 10, insa daca ai 9, 49(Doamne fereste) se rounjeste la 9big grin Bv pentru aceasta super performanta, sa o tii tot asa iti doresc si nu te amagi daca iei 9, e f bun si alahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! kiss
Nu se rotunjeste, dar stai linistita, sigur vei avea o medie fooaaarte mare.Congrats!
big grin

| vladut7373 a răspuns:

Sigur se poate rotunji daca iei cum ar fi 9.50 tii se pune 10 dar daca ai lasat 2 ex. libere s-ar putea sa iei un 8.50 ( 9 ) deci nu prea cred ca o sa tii se strice media