| Cll99 a întrebat:

Sunt o persoana credincioasa. Dar sunt sieu curios de ce Africa este un continent asa sărac și amarat? Chiar daca oamenii aia nu sunt creștini de ce nu ii ajuta și pe ei atat de mult Dumnezeu?

Vx

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are resurse, e multa seceta si sec, animale salbatice cu cateva balti de apa si africani care mananca carne cruda.

| AnemonaP a răspuns:

Nu ma bag in discuții de genul, dar, cred ca este timpul sa îți pui și alte întrebări, de ce exista violatori, crime, cum de Dumnzeul tau permite sa moară atâția oameni fără niciun sens, sa se nasca sute de copii plini de malformații, sa aibă cancer copiii, adolescenții, părinții acestora etc etc

| Cll99 explică (pentru AnemonaP):

Păcatele.

| AnemonaP a răspuns (pentru Cll99):

Ce Pacat are un copil abia născut?!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru AnemonaP):

Într-o zi, Einstein avea o oră de filosofie cu un prof ateu (el era elev pe-atunci).
-Am să vă demonstrez că Dumnezeu nu există, zice el. Dumnezeu a creat totul, așa-i? Deci Dumnezeu a creat și răul, așa-i? Deci Dumnezeu este rău, deci nu e Dumnezeu!
Elevul Einstein ridică mâna:
-Mă scuzați, domnule, dar frigul există?
-Normal că există, idiotule! Nu ți-a fost niciodată frig?!
-Greșiți, domnule! În fizică, frigul nu există, el e doar absența căldurii. Ca dovadă, un obiect nu se poate "răci" la infinit; poate ajunge doar până la -273, 15 °C (sau zero kelvini, zero absolut), când orice urmă de căldură dispare. În schimb, un obiect poate fi cald, foarte cald, extrem de cald, infinit de cald.
Profesorul rămâne uimit.
-Mă scuzați, domnule, continuă Einstein, întunericul există?
-Desigur că există!
-Iar greșiți, domnule! Întunericul nu există; e doar absența luminii. Lumina are anumite proprietăți, are o viteză constantă în vid. Absența luminii este percepută de noi ca întuneric.
-...
-Așadar, domnule, răul există? Nu există! Este absența iubirii față de Dumnezeu!

| AnemonaP a răspuns:

Dacă tie ți se pare rezonabil ca acel,, Dumnezeu" sa ia un suflet doar pentru ca părinții s-au culcat înainte de căsătorie, e grav. Dacă ți se par corecte lucrurile de genul, nu înțeleg de ce mai intrebi de aia din Africa. Nimic nu-i corect pe lume.

| zurick a răspuns:

Gândește-te și la țările bogate cu ateismul majoritar.

| halogen001 a răspuns:

Zeul e un personaj imaginar de poveste primitiva, fantezista si absurda. Daca ar exista in realitate un asemenea personaj, atunci iubirea si puterea lui ar insemna ca a facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse, tantari, virusi, bacterii, se ascunde de om, e invizibil si surdomut, se ocupa cu minuni si lasa oamenii pe care ii iubeste in intunericul nestiintei si primitivismui sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie. Un asemenea personaj atotputernic si nemuritor care poate face oricand orice nu ar avea nevoie de nimic de la om, nu ar avea de ce sa faca purici, paduchi, virusi, tantari plosnite si capuse. Pentru un asemenea personaj atotputernic omul nu ar avea nici o valoare pentru ca nu are nimic de folos de la om. Omul i-ar fi indiferent, nu s-ar putea problema de iubire, ajutor, rasplata sau pedeapsa pentru om. Nici nu ar fi facut omul, puricii, paduchii, plosnitele. Un zeu atotputernic care poate face orice nu ar avea nevoie de ritualuri primitive, cantece si poezii. Nimic din ce ar face un om nu i-ar fi de trebuinta. Ar putea avea nevoie de crdinta omului un zeu atotputernic care poate face oricand orice? Evident ca nu. Atunci cine are nevoie de credinta omului, zeul atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic sau omul mincinos ca sa-l poata insela pe omul naiv si nestiutor? Evident ca omul necinstit simincinos are nevoie de credinta omului si o cere in numele unui personaj inexistent atotputernic si invizibil care lasa omul sa moara de foame, de frig, in accidente si in razboaie, se ocupa cu minuni si e generator de purici si paduchi. Daca un mincinos spune unui om ca eu am sa-i dau 1 000 000 000 lei dupa ce face ceva si eu nu am vorbit nimic cu omul, dar omul crede minciuna spusa de omul mincinos, atunci cand va veni la mine dupa ce a facut ce i-a spus omul mincinos sa faca si imi va cere cei 1 000 000 000 lei eu nu ii voi da nimic, pentru ca eu nu am vorbit cu el, nu i-am promis nimic si nu i-am cerut sa faca nimic. Credinta omului inselat a fost in omul mincinos, nu in mine. Asa e si cu zeul invizibil si surdomut. Credinta omului nu e in zeul respectiv ci in omul mincinos carecere credinta in numele zeului imaginar. Zeul nu a vorbit cu omul, nu i-a cerut sa faca nimic nu i-a promis ni.ic si nu-i va da omului niciodata niciodata nimic. In realitate zeul nici nu exista si atunci iubirea, ajutorul, rasplata si pedeapsa sunt toate inexistente.

| halogen001 a răspuns:

"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (într-o scrisoare scrisa de Einstein către filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Dacă oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa și pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein

| Legion7X a răspuns (pentru halogen001):

Tocmai asta, face voia lui lucifer. Încrederea în tehnologie avansată și modificării, care elimină treptat realitatea, iubirea, și cel mai puternic element, modificarea structurii umane care asigură reducerea abilitații de a fi ca înainte, în naturalețea și puritatea care prelungesc viața.

| halogen001 a răspuns (pentru Legion7X):

Poveștile pot fi atrăgătoare, dar n-au nici o treabă cu realitatea. Sunt creații ale omului primitiv și viclean pentru a manipula omul. L-a văzut cineva pe lucifer? Nu. L-a văzut cineva pe Dumnezeu? Nu. Atunci? Cu ce e mai câștigat omul neștiutor? Ce avantaje are omul natural, pur și primitiv? Ce realizează omul neștiutor mai mult decât un om mai avansat în cunoaștere? Nu face nimic interesant. E bun ca culegător de căpșuni. De ce să nu aibă omul putere? Cum e mai bine să ai sau să nu ai putere? Un iepuraș dacă nu are putere ce avantaj are?
Cine trebuie să aibă putere și cine nu? E bine să fim noi cei lipsiți de putere?
Poveștile cu zei și cu drăcușori sunt niște povești de tip Bau-Bau pentru prostirea naivilor. Omul dacă vrea să trăiască mai bine trebuie să fie puternic, să aibă știință și să trăiască cat are de trăit și cât mai bine. Nu e nici un câștig pentru om să fie neputincios ca un animal. In natură, viețuitoarele cele mai puternice le domină pe cele mai slabe. E mai bine să nu știm nimic și să fim neputincioși? Cui îi folosește lucrul ăsta? Cine vrea sa fim nestiutori, naivi, creduli si slabi la minte, „Dumnezeu" sau omul mincinos și nesimțit care înșală omul inocent și neștiutor?

| Legion7X a răspuns (pentru halogen001):

Cum să îl vadă cineva pe lucifer și Dumnezeu, când omul nu are access in dincolo de limite și necunoscut. Este om simplu. Mănâcă, moare, respiră, trăiește. Pentru omul simplu explicații există doar studiate și dovedite atât. pui un om simplu, cu o forță intunecată sau cerească? Niciodată. Lucifer acel înger foarte frumos și liber arbitru pe sine, care a fost arhanghel, se va întrupa în om, si va conduce lumea. Totul va fi politic, iar pentru asta se pregatește o organizare având rol de control. Nu sunt nici advenist, si nici nu ma duc la biseriă, mai mă duceam când eram mai mic. Sunt ortodox însă, nu-i nevoie să îl cauți undeva pe Dumnezeu. Este peste tot. Este nevoie doar să te gândesti la el măcar puțin. Iti va da un semn. Daca nu crezi nici atunci, vor fi mai multe. Dacă nu crezi nici atunci, tot vei fi sub protecția lui pentru că pur si simplu el te cunoaște. Cunoaște prezentul, trecutul, viitorul, și il vei cunoaste și după moarte.

| halogen001 a răspuns (pentru Legion7X):

Foarte bine zis:

"Cum să îl vadă cineva pe lucifer și Dumnezeu, când omul nu are access in dincolo de limite și necunoscut. Este om simplu. Mănâcă, moare, respiră, trăiește. Pentru omul simplu explicații există doar studiate și dovedite atât. pui un om simplu, cu o forță intunecată sau cerească? Niciodată."

și atunci dacă omul nu îl poate vedea ca nu are acces, atunci mincinoșii care au scris poveștile fanteziste, puerile și absurde ce fel de acces au avut? laughing

„nu-i nevoie să îl cauți undeva pe Dumnezeu. Este peste tot."
Așa este: zeul a făcut pământul plat în centrul universului și soarele să se învârtă în jurul lui, a făcut purici, păduchi și viermi, este invizibil și surdomut, se ocupa cu minuni, iubește omul și de aceea e invizibil și lasă omul în întunericul neștiinței și primitivismului să moara de boli, de frig, de foame, de sete și în războaie.
E bine că avem naivi care cred în omul mincinos. Omul mincinos merită o viață mai bună, pentru că nu se compară cu omul naiv care nu înțelege pe ce lume trăiește. Omul inteligent folosește tot ce-i pica în mâna. Animalul dacă e neputincios, omul face ce vrea cu el. Așa se întâmplă și cu oamenii mai slabi la minte. Omul viclean și mincinos îi înșală și face ce vrea cu ei.

| Legion7X a răspuns (pentru halogen001):

Au fost oamenii aleși har special. Oameni aleși, sunt unici.

| halogen001 a răspuns (pentru Legion7X):

E normal să fie și oameni cu putere de înțelegere mai redusă. Nu e toată lumea la fel. Așa sunt viețuitoarele, cu calități diferite. Viețuitoarele mai puternice le exploatează pe cele mai slabe. Așa e corect să fie. Nu putem avea pretenția ca toți să fie la fel, iar omul smecher e absolut normal și corect sa fie în avantaj. Minciuna, înșelăciunea au o valoarea foarte mare și ajută viețuitoarea inteligentă să strângă resurse mai ușor cu ajutorul viețuitoarelor înzestrate cu mai puțină inteligență.

| halogen001 a răspuns:

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez

| halogen001 a răspuns:

"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar

| Lukasssz a răspuns:

Dumnezeu nu exista -_-

| Legion7X a răspuns:

În Țarile bogate, totul avansează repede la fel și tehnologia. Pentru a duce o viață linistită, nu trebuie ca totul să avanseze repede. Dumnezeu stă in lucruri simple, și inseamnă putere.

| Mirel4412 a răspuns:

Liberul arbitru. Dumnezeu ne-a dat puterea de a ne conduce singuri, lumea a fost data primilor oameni spre conducere.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Să o luăm cu începutul.
Încă de la Adam și Eva, omul a avut dreptul de a alege dintre bine și rău. Astfel, dacă omul alege răul și se aruncă de bună voie în brațele diavolului, Dumnezeu nu-l mai poate ajuta. Adevărul e că Hristos găsește mereu cele mai inedite căi de a ne invita să ne întoarcem la El, unele mai blânde, altele mai rele (boli, accidente, războaie etc).

| SingleForOne a răspuns:

Țările din Africa nu se descurcă economic, și au multe probleme geografice, demografice, sociale, politice, ș.a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un nene care și-a pus și alte întrebări: https://youtu.be/PoYqwT4Q8rM

Meditează asupra a ceea ce zice el. Poate o să fie revelator pentru tine.

| existential a răspuns:

Pentru ca sunt anumite interese, ca acel continent sa ramana sarac. Unde crezi ca vor gasi forta de munca ieftina marile corporatii peste 10-20 de ani. In tari sarace si corupte.

| gritt a răspuns:

In Africa sunt mii de culturi si zei
Ce dumnezeu sa ii ajute? Care din ei?

| Cll99 explică (pentru gritt):

Deci tu zici ca motivul este ca nu sunt credincioși?

| gritt a răspuns (pentru Cll99):

Am zis c au foarte multi zei, deci credinta au destula. Dumnezeu nu exista si daca exista, e un ticalos