| ღMikyღ a întrebat:

Sunt printre cei mai buni din clasa mea si sunt clasa 8 si as putea sa ma duc la orice liceu, pe mate-info chiar daca mie nu imi place matematica. Asa ca vreau sa ma duc la filologie. Unii spun ca daca ajung acolo nu voi mai fi ce am fost si etc. Dar eu vreau la filologie si oricum nimeni nu ma poate impiedica. De ce profilul filologie este catalogat asa rau si de ce un copil foarte bun ar fi mai bine sa faca ce nu-i place doar ca sa fie fericiti altii si eu sa sufar? Nu sunt de acord.

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu-i asculta pe altii. Fa ce iti place

| MeForeverAlone a răspuns:

Profilul filologie nu este catalogat foarte rău, dar problema este că nu ieși cu nicio diplomă de acolo. Trebuie neapărat să dai mai departe undeva la facultate, la drept sau la litere, nu știu, ce-ți place ție. Dacă îți place româna și ești pasionat de limbi străine, du-te acolo. Cred că știi deja că nu se dă bac la mate și că faci mate, fizică și chimie doar în a 9a și a 10a.
La mate info nu îți recomand să mergi decât dacă adori matematica, ceea ce nu prea cred pentru că nu sunt așa mulți,, fani ai matematicii" chiar și printre copiii foarte buni. Oricum, din punctul meu de vedere du-te acolo unde îți place. Economic, științe sociale, filologie sau mate info, nu contează. Tot ce contează este să-ți placă ție.
Baftă!

| Ana9999 a răspuns:

Se considera ca cei care termina la profil real au mai multe sanse sa intre la o facultate legata tot de stiinte realiste, iar in domeniile de genul de obicei se castiga bine si gasesti locuri de munca un pic mai usor. Oricum, orice profil ai face, conteaza sa faci ce iti place tie, nu poti sa fii la profil real si sa ajungi un elev mediocru pentru ca nu iti plac materiile sau nu le intelegi, daca iti plac materiile care se fac la filologie si stii sigur ca o sa te descurci acolo mai bine decat oriunde altundeva, du-te acolo. Chiar si daca pe parcurs iti schimbi optiunile, poti sa dai la o facultate la care dau in general cei care termina profil real, totul depinde doar de tine. Iar legat de locuri de munca sau prestigiu, pe astea le castigi prin munca proprie, nu prin faptul ca ai terminat un anumit profil, sa ajungi sus e greu indiferent ca termini uman sau real, macar alege o cale care tie ti se pare mai usoara. Acum, indiferent ce s-ar zice aici sau ce ar spune cei din jur sau parintii, tu trebuie sa fii sigura pe ceea ce vrei si sa iti pastrezi decizia, uneori celorlalti le e mai usor sa judece, dar numai tu stii ce e cel mai bine pentru tine. Si eu am avut o experienta asemanatoare cu parintii mei la varsta ta, dar s-au obisnuit cu ideea ca am si eu dreptul de a lua decizii referitoare la viata mea.

| ?Miky? explică:

Multumesc mult tuturor si aveti dreptate.sigut daca ma duc unde-mi place, voi da randamente mult mai mari

| RoxxRoxana a răspuns:

Buna,
Nu sunt la filologie dar am prieteni acolo. Îți pot scrie ca la filologie sunt oameni extraordinari dar fitosii sunt la SS si SN. Dacă te duci la filologie nu îți garantez ca te vei schimba, dar dacă încerci să rămâi asa cum ești, vei trece liceul cu bine. Bafta la liceu si sper ca te-am ajutat.

| andraxs a răspuns:

Ei. Eu cred ca trebuie sa faci ceea ce te face fericita. Am 2 prietene care au fost primele in clasa a 8a, acum sunt pe filologie si le place foarte mult. Acolo de la clasa 11 nu o sa mai ai matematca si poate de asta spun unii ca nu-i atat de bine.
Insa ai mai multe ore de desen, psihologie, istorie, limi straine etc.
Te incurajez sa faci ce iti place, daca nu, poate o sa regreti mai tarziu.
Asta e parerea mea. Sper ca te-am ajutat