| Feri5 a întrebat:

Sunt puțin nehotărât în ceea ce privește alegerea unei facultăți. Mă descurc la biologie și chiar îmi place foarte mult materia asta. Învăț de plăcere, nu pentru note. De asemenea, mă descurc într-o oarecare măsură și la chimie. Nu pot zice că sunt as în chimie, dar nici "începător" nu-s.
Informatica și TIC-ul se numără printre materiile la care mă descurc cel mai bine. Îmi place să lucrez cu Office și să rezolv multe probleme de programare la info.
În ceea ce privește fizica, am plăcerea de a învăța, de a explora, numai că mă izbesc numai de piedici la fiecare problemă. Deși fizica este și una dintre materiile preferate, nu prea mă descurc, sunt mai mult începător.
Cu matematica mă descurc la un nivel mediu. Este o materie care îmi place, dar nu-s capabil să rezolv probleme mai grele de algebră și trigonometrie. La geometrie e nașpa, nu știu mai nimic.
Mi-ar plăcea să și predau, pentru că ador lucrul cu elevii și aș fi un profesor care își iubește elevii și simte, în schimb, iubirea lor.
Am de ales dintre:
1. Medicină
2. IT
3. Finanțe - Bănci
4. Inginerie aerospațială
5. Airline Commercial Pilot
6. Biologie & Chimie
Sunt pe profil real, științe ale naturii.
Ce păreri aveți?
Dau funda celui mai detaliat răspuns!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

1.Medicina- pari o persoana mult prea sentimentala, emotiva si nesigura, deci nu prea te vad disecand cadavre, printre multe alte lucruri (poate ma insel doar happy );

2.IT- desigur, este de viitor, dar daca nu vrei sa ai un job mediocru, intr-un birou micut oarecare, trebuie sa excelezi in acest domeniu.Insa da, e de viitor si financiar este ok;

3.Finante-Banci: chiar nu stiu ce sa zic pentru ca am cunostinte care au terminat aceasta facultate si acum lucreaza intr-un local de pacanele, unele au posturi frumusele la banca, iar unii care nici nu sunt capabili sa lege doua cuvinte, cum e Viorica-Vasilica, ajung consilieri BNR;

4.Inginerie aerospatiala: este interesant domeniul, insa ai nevoie de multa matematica si fizica;

5. Pilot comercial de linie:
trebuie sa fii o persoana cerebrala, rationala, iar studiile costa cateva zeci de mii de euro, deci daca iti permiti aceasta investitie, atunci poate fi o optiune viabila;

6.Biologie-Chimie: ar fi o optiune, mai ales ca spui ca aceste doua lucruri iti plac, te si descurci bine si poti preda (asta pentru ca ai zis ca ti-ar placea) daca ulterior faci modulul pedagogic;

7.Nu ar trebui sa iti decizi viitorul sau sa lasi sa te influenteze macar 0, 1% parerea unor necunoscuti de pe internet, deoarece tu vei trai cu acel viitor, indiferent daca iti va placea sau nu, deci tu trebuie sa stii ce iti doresti si ce te-ar implini.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Mergi la bio ca faci acolo și chimie și fizica și oleacă de mate.

| raMLesS a răspuns:

Pilot iti dai seama

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Finante-Banci nu ai niciun viitor, pentru a te angala la o banca trebuie sa faci forajul sondelor.

| blackann a răspuns:

4. Inginerie aerospațială
5. Airline Commercial Pilot

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

NIMENI NU S-A NĂSCUT ÎNVĂȚAT.
Tu și doar tu personal trebuie să descoperi la ce ești priceput, ce îți place, la ce ești bun. Orice meserie vei alege în viață să o faci cu drag și cu plăcere, nu pentru bani. Dacă îți faci treaba bine garantat vor veni și banii. Orice decizie de care depinde viitorul și viața ta trebuie să o poți lua SINGUR și neinfluențat de nimeni și nimic. Căci altfel dacă nu vei reușii și o să fi dezamăgit ai să acuzi și ai să îi faci vinovați de eșecul tău, de insuccesul tău pe cei care te-au îndrumat și care ți-au impus și te-au forțat să faci ceva ce ție poate nu îți plăcea.Tu și doar tu îți alegi drumul în viață.