| Adlai a întrebat:

Buna ziua,

As dori sa ma duc la facultatea de Inginerie Nanotech, Inginerie Biotech, Inginerie Aerospațială, Inginerie Aerodinamică, Inginerie Mecatronică și Inginerie Robotica.

Doar ca, vreau sa încep cursuri de matematica avansata(adică: calcul, geometrie analitica, trigonometrie și algebra) ca sa pot sa ma duc la facultatea de Inginerie Aerospațială.

Întrebările mele sunt:

1. Exista cursuri cu matematica avansată unde pot sa învăț bazele sale?
2. Exista cursuri unde pot învața aerodinamică și stiinta materialelor?
3. Exista cursuri unde pot sa învăț stiinta computerului, electronica și optica? Ca vreau sa merg la facultatea de ingineria Armelor
4. Exista cursuri sau facultate unde pot sa învăț holografie?

Mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu toti care au asperger ajung ingineri, unii ajung simpli muncitori, altii ajung doar visatori.
Asperger nu este o boala cu care te mandresti, ca nu-i o fericire sa o ai, dimpotriva, este o boala care iti limiteaza posibilitatile de trai si socilizare ca orice om normal.

Chinuie-te sa iei macar BAC-ul, sa-ti poti lua un job decent, ca sa muncesti cinstit, castignadu-ti painea de zi cu zi.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incepi la facultatea de matematica /fizica, iar dupa (sau in paralel) poti participa si la cursurile altor rfacultati (daca profesorul te accepta in auditoriu).
Dupa terminare, mai poti urma inca o facultate (sau chiar mai multe) la specializarea care te "provoaca".

| Violleta2022 a răspuns:

Cati anisori ai?

Vad ca nici BAC-ul nu l-ai luat, deci esti inca micut de varsta, clasele IX sau X?

"în 1 Februarie | Adlai a întrebat:
...Eu după ce iau diploma de bacalaureat, doresc sa fiu bun la inginerie Mecanica, inginerie Aerospațială și Inginerie Aerodinamică.

| Adlai explică (pentru Violleta2022):

23, dar de ce lumea ma întreabă de vârsta mea?

Și sunt clasa a 12 A, și ma strădui sa iau diploma de bacalaureat. Anul asta sper ca-l iau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adlai):

Multi inainte!
Eu spun sa lasi facultatile alea, fiindca necesita note foarte mari ca sa intri la ele si sa cunsoti matematica, fizica si chimie extraordinar de multa, ceea ce nu-i cazul al tine, care abia te tarai sa termini un liceu si nu esti inca sigur daca iei un amarat de 5 la BAC ca sa-l treci.
Fii si tu realist!
Fa ceva in viata, care esti in stare!

| Adlai explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult, dar cum rămâne cu revoluționarea lumii? Ca asta ce vreau sa fac. Și am citit pe net ca cei cu Asperger sunt ingineri. Și eu am Asperger! Cu asta e ce ma mândresc eu.

Am multe idei creative care as vrea sa le implementez pentru atunci când iau diploma de bacalaureat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adlai):

De fapt, nu toti care au asperger ajung ingineri, unii ajung simpli muncitori, altii ajung doar visatori.
Asperger nu este o boala cu care te mandresti, ca nu-i o fericire sa o ai, dimpotriva, este o boala care iti limiteaza posibilitatile de trai si socilizare ca orice om normal.

Chinuie-te sa iei macar BAC-ul, sa-ti poti lua un job decent, ca sa muncesti cinstit, castignadu-ti painea de zi cu zi.

| johnnny123 a răspuns:

Întrebările tale pot avea doar două explicații posibile: ori ești troll, ori ai probleme psihice.

Eu sper că ești troll. Dar dacă întrebările astea sunt puse la modul serios, atunci distanța dintre mintea ta și realitate este atât de mare încât îți recomand cu toată seriozitatea să apelezi la ajutor de specialitate.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Jur pe Dumnezeu ca nu as face trolling in viața mea. De ce ma consideri așa?!

| johnnny123 a răspuns (pentru Adlai):

Dacă nu faci trolling, atunci rămâne varianta cea mai tristă.

| Adlai explică (pentru johnnny123):

Apropo, am întrebat asta pentru ca nu am putut sa găsesc singur pe Internet, și voiam să intreb pentru ca ma gândeam ca cineva poate știe sa-mi raspunda la întrebările mele.

Ce as putea face ca sa-mi repar prostia făcută? Promit cu sinceritate ca nu mai repet același lucru de acum încolo.

Îți zic de acum ca nu sunt genul care sa facă trolling intenționat. Îmi pare nespus de rău pentru prostia făcută.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adlai):

Deci tu ai cautat pe google si n-ai gasit nimic?
Uite
https://admitere.armm.utcluj.ro/......ehnologii/

https://upb.ro/facultati/facultatea-de-inginerie-aerospatiala/

Etc
Dar din intrebarile tale anterioare cu armele pe care vrei sa le construiesti, laptopuri holograma, masini hover, scuturi pentru nave, arme laser...

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la altceva, ma refeream de a începe cu bazele la inginerie ca sa pot sa ma duc la facultate și sa-mi fie ușor sa învăț.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adlai):

Nu exista o stiinta numita inginerie.
Sunt 100 de feluri de inginerii toate diferite si nu au nimic in comun una cu alta.
Inginerie software, inginerie mecanica etc
De asta trebuie sa stii ce ramura vrei sa abordezi ca sa stii ce baza vei incepe sa inveti.
Cauta programele de studii pentru facultatea dorita si vezi ce materii se preda. Alea ar fi baza

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

Când am zis "bazele" ma refeream la cum ar fi la Ingineria Aerospațială, acolo îmi trebuie sa învăț la Chimie, calcul, trigonometrie și algebra, fizica, aerodinamică și stiinta materialelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista, normal ca exista. Asta stiai si tu.

Ce fel de cursuri vrei? Gratis? Cu plata? Sa inveti singur? Sau intr-o institutie de invatamant? Online sau fizic? In Romania sau in afara? Pana la urma la ce facultate vrei sa mergi? Ai insirat prea multe
Ca sa devii profesionist intr-un domeniu tehnic ai nevoie de ani de zile.

| Adlai explică (pentru anonim_4396):

Cu plata e ok, și cu profesor sa învăț și fizic.

Și in Romania.

Tot ce vreau este sân învăț stiinta și inginerie.

Întrebam asta pentru ca încercam sa găsesc de unul singur cursurile alea, dar nu reușeam sa găsesc! De aia, am întrebat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adlai):

Cati ani ai

| Adlai explică (pentru anonim_4396):