| xRaduC a întrebat:

Sunt varza la matematica, atat algebra, cat si analiza. Nu stiu cum sa o iau si de unde sa incep. Sunt in anul I si vreau sa invat la aceste doua materii, dar nu stiu cum sa abordez situatia. Imi puteti da, va rog, sfaturi? Teme nu primim ca sa exersez, de intrebat profesorii nu pot, ca intotdeauna ii gasesc pe fuga, iar unii colegi de abia daca isi pot explica lor insisi de ce se intampla anumite lucruri si parca sa intreb aceleasi persoane este si pentru ele enervant. Eu nu vreau doar sa trec. Vreau sa si inteleg materia si, de aceea, imi trebuie ajutor... Ma duc pana si la pregatirile de la matematica saptamanale, dar parca ma prostesc si mai tare cand ies de la ele. Nu stiu daca eu sunt problema sau daca asa sa fie facultatea, mai dificila, dar ce stiu clar e ca imi trebuie ajutor si foarte multe sfaturi pentru facultate, in special matematica. Va rog, vin aici in speranta ca voi primi raspunsuri ajutatoare, nu care sa ma puna si mai mult la zid decat sunt deja...

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ce facultate ești? Sau la cel liceu?

| Catrice a răspuns:

N-ai făcut matematica în toți cei 4 ani, nu?
De ce nu încerci niște meditații particulare? Sau sa schimbi profesorul.

| Frank51 a răspuns:

-Meditatii
-Rogi un coleg sa te ajute
-Rogi un profesor sa te primeasca si la celelalte grupe
-De pe net(in special Youtube)

| Furnicuta000 a răspuns:

Exact asa eram si eu, nu intelegeam nimic laughing
Am avut restanta din primul semestru la matematici. Cea mai buna solutie existenta ar fi sa vorbesti cu un coleg care se pricepe foarte bine si sa il rogi sa iti explice si tie. De unul singur nu vei intelege niciodata.