| Johander4k a întrebat:

Te poți înscrie la facultate cu admitere fără bac dacă ai 11 clase? (profesională)

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Citeste mai bine articolul, e din 2014 si scrie ca alea sunt doar propuneri. Studii superioare adica facultate nu au dreptul sa faca studentii fara bac, dar studii postliceale da.
Daca mai sunt unii care se lauda ca facultatea lor organizeaza nu stiu ce studii, organizeaza de fapt studii postliceale.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti inscrie, pentru orice facultate este obligatoriu sa ai liceul cu diploma de bacalaureat.

| Johander4k explică (pentru Ioandelasal):

Nu prea cred. big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Johander4k):

Nu este vorba de nici o facultate. Este vorba ca unele universitati au organizat si scoli postliceale, la care se primesc si absolventi ai liceului fara diploma de bacalaureat. In schimb nu poti urma nici o scoala postliceala fara sa fi absolvit liceul, scoala profesionala nu este liceu.

| Peridava a răspuns (pentru Johander4k):

Ba sa fii sigur. Iti trebuie diploma de bacalaureat.

| Bondarel99 a răspuns:

Legea spune ca oricine poate face facultate atata timp cat are diploma de bac. Nu exista facultati care sa accepte fara bac. Poti face postliceala dar chiar si la aia trebuie sa ai diploma de 12 clase mi se pare...

| Johander4k explică (pentru Bondarel99):

Păi de asta am întrebat... Aș vrea ceva sigur...

| Johander4k explică (pentru Bondarel99):

Mi-a trebuit mie profesională... -_- Oricum, mersi big grin

| Bondarel99 a răspuns (pentru Johander4k):

Pai asta nu inseamna ca e totul pierdut. Te duci la seral sau faci cumva sa iti iei diploma de bac, parca asa era procedura, nu mai stiu...

| Bondarel99 a răspuns (pentru Johander4k):

Citeste mai bine articolul, e din 2014 si scrie ca alea sunt doar propuneri. Studii superioare adica facultate nu au dreptul sa faca studentii fara bac, dar studii postliceale da.
Daca mai sunt unii care se lauda ca facultatea lor organizeaza nu stiu ce studii, organizeaza de fapt studii postliceale.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric NU!
La facultate nu poti sa te inscrii fara diploma de BAC, cares e obtine dupa sustinerea examenului de BAcalaureat, la terminarea celor 12 ani de liceu.
Deci, tu daca faci profesionala, trebuie sa faci 13 ani de liceu si apoi sa sustii examenul de BAC si doar daca iei BAC-ul, te poti inscrie la o facultate.