| ocapsuna a întrebat:

Teoremele trebuie invatate pe de rost? Urasc matematica, nu imi place geometria, nu imi place ca ma pune sa fac demonstratii si nu imi ies deloc. Nu ma pricep sad Ce fac?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acele desene însoțite de demonstrații sunt niște ființe vii, în ele este miracolul gândirii a mii de savanți până la cei antici.
Arhimede care trăia în Magna Grecia, Sicilia de azi, ședea pe o bancă și trasând cercuri pe nisip, ca să rezolve problemă de geometrie să nu se atingă de cercurile lui, să nu le deranjeze.
Soldatul roman s-a simțit jignit și a băgat sabia în el. A murit pentru un adevăr cuprins în acele cercuri, în geometrie. Să pui la fiecare rând din teoremă, la fiecare desen geometrie întrebarea de ce. Viața, sufletul savanților care le-au descoperit, inventat creat este în fața ta în carte. Legile universului este cuprins în ele. Datorită lor dta trăiești confortul zilelor de azi în construcția de deasupra capului tău, în toată știința cuprinsă în PC-ul, tableta sau smartphonul tău. Așa trebuie să te uiți la acele demostrații ți să pui de 100 de ori întrebarea de ce e așa și nu invers. Fizica de azi are nevoie de o geometrie nouă, poate o să o descoperi tu. Acele desene și demonstrații vorbesc, au limba lor, au viața lor. Dacă ai un prof bun de mate, întreabă-l, pune întrebăre de doi bani, până îl zăpăcești, de ce este așa și nu altfel o afirmație de acolo din carte.
Nepoata mea Irina ( 10 ani) mi-a pus o întrebare de fundamentele geometriei. Ca să îi pot răspunde, pe înțelesul ei, am scris 3 eseuri.
Dacă le citești cu atenție ( le-am scris astfel încât să fie amuzante și atractive pentru orice vârstă), poate o să înțelegi puțin mai mult ce este geometria și o să înceapă să îți placă.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-1-limbaje.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-2-numere.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-3.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, trebuie şi nu sunt greu de învăţat.
Mie îmi plăcea să le învăţ chiar dacă nici mie nu mi-a plăcut matematica, dar teoria o învăţam. Doar la exerciţii stăteam prost.

| Elelei a răspuns:

Trebuiesc invatate, dar logic, ca tot ce este in matematica. Daca le inveti pe de rost, nu le vei intelege niciodata si nu iti vor iesi exercitiile, demonstratiile, etc.