| BIBIluca25 a întrebat:

Deci... Am o problema: URASC matematica. Prea multe cifre, prea multe calcule si prea multa bataie de cap. Adica, de ce exista mate? Cine ar vrea sa se faca matematist? Eu cred ca ar trebui sa facem mate numai in clasele I-IV, cand vom invata adunarea, scaderea, inmultirea si impartirea. Numai asta folosim din matematica, din toate teoremele alea, geometria aia etc. Mie imi place romana, engleza, desenul, istoria. IN NICI UN CAZ MATEMATICA! Blestem ziua cand aceasta materie oribila a fost infiintata in scoli, in mintile copiiilor nevinovati!
Am dreptate sau nu?

9 răspunsuri:
| Alin4uuu a răspuns:

Pe de o parte ai dreptate sunt multe porcarii la matematica care nu ne ajuta in viata dar ce sa ii faci trebuie sa trecem si sa speram ca o sa fie bine. bafta si succes! fii mai optimist

| JustMe6378962 a răspuns:

Nu ai dreptate...nu poti sa te faci matematist. Si apoi matematica nu se foloseste doar pentru a fi matematist, ea se foloseste si ca sa intri la facultati, si ca sa nu maturi pe strazi la 23 de ani.

| Mark8818 a răspuns (pentru JustMe6378962):

Dar te-ai gandit la faptul ca NU TOATA LUMEA SE PRICEPE LA MATEMATICA!
Poate ca are un alt talent care o sa-i foloseasca la evitatul maturarii, matematica nu este singura optiune!

| yanira4u a răspuns:

Calmeaza.te. tot ce ne inconjoara e matematica. fara ea multe lucruri nu ar fi existat niciodata.si imi plus cea ce se face i scolile generale nu e asa greu.ai incercat vreodata sa intelegi? sincer...adica nu doar ca ai venit la o ora si ai scris de pe tabla si nici nu ai fost atent le ce iti explica profesorul.sa te pui la birou la tine casa si sa incerci sa intelegi.e prea complicat...mai bine iti pierzi timplul cu orice altceva mai putin productiv. oamneni de obicei urasc ce nu inteleg

| Mark8818 a răspuns (pentru yanira4u):

Din cate am inteles, el incerca sa spuna ca matematica ar trebui sa fie mai putina, sa nu fie chiar atat de multa. Adica, serios, dupa mine, ar trebui sa invatam bazele, si sa nu ne mai bata atata la cap cu atat de multa matematica.

Si pe de-asupra, NU POTI SPUNE sa "isi piarda timpul cu ceva mai putin productiv"! Vreau sa spun ca DACA TIE ITI PLACE MATEMATICA, asta nu insemna ca restul materiilor sunt nefolositoare si invatate pe degeaba....adica, asta nu inseamna ca matematica e centrul cunostintelor, si restul sunt inutile!
Da, e drept, multe lucruri au fost inventate cu ajutorul stiintei, dar tu ce crezi? OAMENIILOR ALORA LE PLACEA MATEMATICA, si nu o faceau pentru ca erau obligati! Noi, pe de alta parte, invatam chiar daca nu ne place, o tona de lucruri care ar trebui sa fie chestii pentru cei care vor sa patrunda mai adanc in domeniul asta! N-o sa-ti foloseasca in viata, TOT ce inveti la matematica!

| lusinda99 a răspuns:

Mie imi place matematica foarte mult.Esti sigur ca problema asta nu e din cauza ca il urasti pe profesor? Anul trecut nici mie nu-mi placea mate pentru ca aveam un profesor care se enerva repede si nici nu ne explica bine, dar anul asta iubesc matematica pentru ca profesoara ne explica pana intelegem.Totusi nici eu nu stiu la ce trebuie fractiile, numerele reala, etc. dar asta e. Uneori si eu ma intreb de ce sunt materii asa complicate.Adica pe bune chiar nu se putea fara fizica sau geometrie?

| Mira_Nikita_1996 a răspuns (pentru lusinda99):

Fractiile ne trebuie big grin.Trebe si numere reale. Calculatoarele nu ar exista fara "bataile" de cap care ni le da matematica.Profa noastra se enerveaza repede da ne explica binisor.Toti o ducem cum trebuie...cek putin.Mie imi place si am note mari, sunt doar in clasa a 5-a...cand ma uit la matematica de a 8-a ametesc zau. wtf de ce avem nevoie de asa ceva daca nu ne facem ingineri sau producatori de calculatoare? Ciudat rau frate/soro

| Lupinne a răspuns:

Matematica nu este numai cifre si calcule. Matematica te invata sa gandesti si sa fii ordonat. Plus ca se foloseste in atatea domenii. Nu doar matematicenii (nu "matematist") trebuie sa stie matematica. Spre exemplu, pentru desene ai nevoie de geometrie (asta daca o sa faci o facultate de arte). Cu alte cuvinte, nu-ti face rau daca trebuie sa inveti matematica.

| BugsBunny3 a răspuns:

Si eu! Mi se pare o prostie! Iubesc romana, engleza, franceza si istoria ca si tine! Chiar nu pot intelege mate, de la ORICE profesor...