| Doarof3 a întrebat:

Știe cineva, cam ce trebuie să înveți la info şi cum trebuie să înveți ca să ai rezultate?
Am incercat de sute de ori...degeaba...nu reusesc să învăț ceea ce trebuie

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Facand probleme, niciodata la info nu poti doar sa tocesti teoria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La informatica trebuie sa înțelegi nu sa înveți

| SkyPilot a răspuns:

Este ca la matematica. Trebuie sa incerci sa intelegi ceea ce inveti (de ce e asa, la ce foloseste) si sa incerci sa aplici (adica sa faci de exemplu un programel pe tema respectiva).
Sau ca la sport, fara exercitiu nu faci nimic.

| anonymus4106 a răspuns:

Practică și iar practică. Nu știu ce clasă și ce profil ești tu. Problema pe care am văzut-o la clasele de neintensiv, cel puțin, este că primul an e plictisitor deoarece îl pierzi cu pseudocod, și așa îți pierzi speranța și pentru urmatorii ani.

Dar odată ce înveți un limbaj de programare (de ex. C++) se deschide o ușă nouă: în momentul acela poți să experimentezi tu cum funcționează programul și să faci ce vrei. Un site bun pentru a te antrena la info (mai ales la început) este pbinfo. Acesta are probleme de algoritmică la care poți trimite sursa, iar evaluatorul îți dă punctajul în funcție de câte exemple îți trece programul.

| Jeonghyeo a răspuns:

Informatica este matematica aplicata, deci o inveti prin exercitiu.