| RafaielLaur a întrebat:

Tigrul este mai puternic decât leul?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Iti trebuie niste lei buni (prin buzunare) ca sa prinzi un tigru... happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Leul e regele junglei mai puternic decat, gorila, tigrul si rinocerul care te loveste cu cornul in viteza.

La chinezi din cultura lor sunt doua creaturi puternice Tigrul si Dragonul.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

E greu de spus dar sa nu uitam ca in salbaticie leii traiesc in grup, in timp ce tigrii sunt solitari. Din studii si intamplari izolate (cand un tigru a intrat in tarcul leilor la zoo) teoretic tigrul e mai puternic, mai agresiv si are un stil diferit da a lupta fata de lei ( leii se "joaca" ca pisicile, pe cand tigrii merg direct spre jugulara pentru a ucide). In Roma antica bataile intre lei si tigri ( sau alte animale) erau o forma comuna de distractie si comform izvoarelor istotice tigrul era cel care castiga.

| Eireann a răspuns:

Si ce legatura are intrebatea asta cu categoria "Cariera"? Vrei sa te faci tigru sau leu si nu stii ce sa alegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E afirmatie sau intrebare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa intreb si eu happy

| Adymist a răspuns:

Este greu de spus cine ar câștiga într-o confruntare între tigr și leu, deoarece ambele animale sunt puternice și agili și au abilități fizice impresionante. Tigrul poate fi un pic mai mare decât leul și poate avea o structură corporală mai masivă, dar leul are o musculatură mai dezvoltată și o cracă mai puternică.
Este posibil ca într-o confruntare reală, unul dintre animale să aibă un avantaj față de celălalt, dar acest lucru ar depinde de mulți factori, cum ar fi vârsta, greutatea, condiția fizică și alți factori individuali. De asemenea, ar trebui să rețineți că în natură, tigrul și leul nu se întâlnesc în mod obișnuit și nu se confruntă între ei, astfel încât nu există un mod de a compara direct puterea lor.

| sabin89 a răspuns (pentru Adymist):

Elefantul se întâlnește cu leul (sau cu tigrul)? Dar rinocerul?

| raMLesS a răspuns (pentru Adymist):

Tigrul e mai smecher ca el isi vaneaza singur prada, leul nu vaneaza nimic, femelele o fac in locul lui.