| casyann a întrebat:

Tocmai am aflat ca am fost exmatriculat din cauza a 56 de absente,fara preaviz, asta inseamna ca am sa repet anul?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

*Exmatricularea consta in eliminarea elevului din scoala la care este inscris.Cu alte cuvinte, se pierde calitatea de elev al scolii respective.
*Exmatricularea presupune repetarea anului de studiu. Daca, spre exemplu, ai fost sanctionat cu o exmatriculare "cu drept de reinscriere la aceiasi scoala", la inceperea anul scolar urmator (2018-2019)va trebui sa depui o cerere de inscriere, la secretariatul scolii, prin care soliciti sa-ti fie aprobata inmatricularea in acelasi an de studiu(daca ai fost exmatriculat in clasa a 11-a vei putea cere numai inmatricularea in clasa a 11-a, nicidecum inmatricularea in clasa a 12-a!).
* Exmatricularea poate fi contestata in termen de 5 zile lucratoare de la emiterea deciziei de exmatriculare(Art.29 din OM nr. 4742/2016-Statutul elevului :https://www.edu.ro/......016_0.pdf)
p.s. Spre o mai buna documentare, citeste toate articolele actului normativ incepand cu Art.22 din link-ul dat mai sus.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pentru 10 absente nemotivate se scade o nota la purtare, atunci tu ai obtinut nota 4.4 la purtare.
Cum nu se poate da examen de corigenta la purtare, inseamna ca vei repeta anul (ne avand nota minima de trecere, adica 5.0).
In plus, exmatricularea inseamna sa fii si dat afara din scoala.

In concluzie, la anul vei repeta tot clasa in care ai fost acum, dar va trebui sa-ti cauti o scoala care sa te primeasca (ceea ce va fi cam greu, fiindca nici o scoala nu vrea sa aiba elevi cu note slabe la purtare.

| casyann explică (pentru Bula):

La noi e la 20 de absente iar diriginta a spus ca am 56 pe an

| Bula a răspuns (pentru casyann):

De ce n-ai vorbit cu parintii tai, sa-ti motiveze ei macar o parte din absente?
Puteai scapa de exmatriculare!
Si acum, daca ar merge ei la diriginte, atunci poate ai mai avea ceva sanse, cu toate ca e cam tarziu...

| Lioana a răspuns:

Poti face contestatie, dar azi daca se poate, pe motiv ca nu ai primit preaviz.

| Ionut58282856 a răspuns:

Pai intreaba daca esti exmatriculat cu drept de reinscriere ( cel mai probabil asta esti) si poti repeta anul. Dar eu cred ca nu esti exmatriculat doar stresat sa nu fi... Ca nu ai de ce de la 56 de absente.

| Kuurochin a răspuns (pentru Ionut58282856):

La fiecare 10 absente nemotivate se scade un punt la purtare iar daca ai sub 6 la purtare ramai repetent din cate imi aduc aminte, deci cam are de ce sa ramana repetent de la 56 de absente.

| casyann explică (pentru Ionut58282856):

Pai diriginta mi-a trimis ieri mesaj si mi-a spus ca am trecut la toate materile dar am fost exmatriculat din cauza absentelor

| Ionut58282856 a răspuns:

Profesorii doar spun ca te exmatriculeaza sa nu lipsesti

| TehDevil a răspuns:

A exmatricula = a da afara.
A ramane repetent = a repeta anul.