| Gen_Larisa_1999 a întrebat:

TPU am 2 intrebari, va rog sa-mi raspundeti cat de repede se poate sad! Daca la evaluarea nationala am scris la semnificatia virgulei "marcheaza o pauza in vorbire" ma puncteaza cu ceva :-s! si inca o intrebare 12 p se acorda daca ai scris corect si frumos, eu am scris (nu foarte frumos dar nici urat ) ideea e alta! daca am scris din geseala "deoare ce " pe foaia de examen, cat ma depuncteaza sad! va rog astept un raspuns :X sad!

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Nu cred ca te puncteaza la virgula.
Cat despre "deoare ce", daca e singura eroare nu iti scade nimic, acele 12 puncte se acorda in felul urmator:
"12 puncte se acordă pentru redactare, astfel:
– unitatea compoziţiei 1 punct
– coerenţa textului 2 puncte
– registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului 2p./adecvarea parţială 1p.
2 puncte
– ortografia (0-2 erori-3p./ 3 erori – 2p./ 4 erori – 1p./ 5 sau mai multe erori – 0p.) 3 puncte
– punctuaţia (0-3 erori-2p./ 4 erori – 1p./ 5 sau mai multe erori – 0p.) 2 puncte
– aşezarea corectă a textului în pagină 1 punct
– lizibilitatea 1 punct"

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Virgula din fragmentul dat marca o enumerare, asa ca nu te puncteaza nimeni pentru batut campii, ca nu ti s-a cerut definitia virgulei. greselile de ortografie se depuncteaza cam cate 3 la un punct. Norocul (sau ghinionul) tau ca depunctarea asta se face la mica intelegere intre profesorii corectori.
Si, sa stii ca, mai ales in cazul unui examen la limba romana, nu se accepta "din greseala", ca nu esti pe facebook sau pe messenger.

| pizzahut a răspuns:

Iti va da maxim 1 punct pentru ce ai scris la virgula. Cat despre greseala gramaticala, nu este o catastrofa asa de mare, nu te ingrijora.