| Deni_9436 a întrebat:

TPU am sa va pun o intrebare sau o problema de matematica aceea este
,,, 148 de copii de la mai multe scoli dintr-o
localitate pleaca in tabara cu trei autocare.
In primele doua autocare sunt 100 de copii.
In al doilea si al treilea autocar sunt 97 de copii.

Cate locuri are fiecare autocar?

Dau fundita! (Se pun si intrebarile )

Răspuns Câştigător
| OpreaSimonaAlina a răspuns:

In primul autocar sunt 51 de locuri, in al doilea sunt 49 si in al treilea sunt 48 de locuri.

6 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Notam cu x nr de copii din primul autocar, cu y cel din al doilea, cu z nr din al treilea
x +y = 100
y +z = 97
x +y +z=148
rezulta :z=48; y=97-48=49; x=51

| pitesti a răspuns:

Primul 51
al doilea 49
si al treilea 48 happy

| pitesti a răspuns:

Primul 51 al doilea 49 si al treilea 48

| PotHed a răspuns:

Cu tot respectul dar aici iti faci tu temele la mate?
hee hee

| Dj Boalca a răspuns:

E gresita problema:
''In primele doua autocare sunt 100 de copii''', adica in primul si in al doilea, apoi urmeaza fraza spusa de tine.
In al doilea si al treilea autocar sunt 97 de copii, este falsa problema deoarece ai zis mai sus ca in al doilea autocar sunt 100 de copii iar imediat mai jos ai zis tot ca in al doilea autocar sunt 97... ori 100 ori 97... tu alegi

| Deni_9436 explică:

Da si temele de vacanta