| Jskshdbqp a întrebat:

Cum e cu bullying-ul la liceu? Am terminat clasa a 8 a si urmează sa merg la scoala pentru a completa lista de coduri pentru liceu.Eu in generală nu am avut parte de bullying.Ma întrebam daca la liceu in general este bullying sau nu.Sunt din Sibiu

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

E bullying peste tot. Important e sa spui nu atunci cand nu iti convine ceva, si sa nu te lasi calcat in picioare. Daca vine unul din a 10, 11, 12-a la tine sa faca misto pe seama ta, fa si tu misto pe seama lui, dar sa nu fi serios. I-al la misto, dar cu amuzament si o sa gandeasca ca esti de treaba. In nici un caz sa nu le zici sa te lase in pace sau sa dai impresia de pampalau ca mai tare agravezi situatia laughing

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de personalitate si comportamentul fiecarui elev, fiindca intotdeauna vor exista copii obraznici care vor incerca sa rada, sau sa injoseasca alt copii mai slabi decat ei.

Toate scolile si liceele au cate unul, doi sau chiar mai multi din astia rebeli, ca sa nu spun golani ori smecheri de cartier.

Daca te impui de la inceput, prin note foarte mari si arati ca ai incredere in tine, atunci nu va indrazni nimeni sa te intimideze sau brutalizeze.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am observat ca a devenit un fel de,,traditie''' ca,,bobocii'' sa primeasca bulling de la cei mai mari! Chiar si la liceile mai consacrate.
E IMPORTANT sa tu te lasi intimidat, sa iei masuri chiar de la inceput. Discuta ca parinti, dirigintele, colegii despre masuri de preventie.Iar daca se intampla mergi la dirigite/ director/parinte, dupa caz.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sper să nu vă supărați că vă spun asta, îmi sunteți simpatică, dar mă simt nevoit să spun adevărul. Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Sfatul, atât de răspândit în ziua de astăzi, de a te duce la profesori pentru a-ți rezolva problemele cu colegii este cel mai prost sfat posibil. Nu numai că profesorilor nu le pasă de problemele tale, dar nici colegii nu se vor opri, ci din contră, își vor bate joc mai tare. Nu numai că ești fraier, acum ești și turnător, ceea ce e și mai rău.
Ca să scapi de "bullying" trebuie să te aperi, trebuie să-i faci să te respecte. Asta este de fapt problema, nu știi să te faci respectat, iar copiii niciodată nu te respectă din oficiu, cum fac adulții, ci așteaptă ca tu să impui respect, atât în calitate de coleg cât și în calitate de profesor.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Posibil sa ai dreapte!
Cand nepotul meu (de sora) in clasa a V-a isi lua bulling de la elevii mai mari pentru ca avea urechile clapauge.I-a luat apararea verisorul copilului de care aveam grija atunci.
In liceu si-a lasat parul lung tot din acea cauza, si nu a vrut sa se tunda, decat dupa ce a terminat liceul
Daca copilul este mai slab de inger, mai timid sau daca are probleme de sanatate mentala nu va stii cum sa apere. Poate daca va gasi aliati printre colegi!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dacă copilul este timid, așa-numitul "bullying" este modalitatea perfectă de a învăța să se apere, să nu se lase călcat în picioare.
La fete mai merge să se plângă la profesoare, pentru că ele întotdeauna vor avea pe cineva care să le proteje: întâi tatăl, apoi soțul, iar dacă rămân văduve, fiul. Dar ca băiat nu stă nimeni să te apere după vreo 7 ani și este jalnic să ceri ajutor de la profesoare, exceptând situațiile extreme, ca atunci când se pun zece pe tine și n-ai cum să te aperi.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Există, depinde și la ce liceu mergi și cum te integrezi acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În liceul Matei Basarab pe care l-am făcut eu acum peste 35 de ani bullyng sau BĂTAIA DE JOC era în clasele a 9 și a 10 EXACT cum vezi în videoclipul ăsta.

Urmărește cu mare atenție ce BĂTAIE DE JOC primeau PITICII și PĂMPĂLĂII clasei.

Eu eram ȘEFUL răutăților cum e ăla în cămașă și fata aia care filmează și RÂDE de ăla agățat în cuier era ca prietena mea pe care o aveam.

Urmărește TOT videoclipul ca să vezi cum RÂDEA TOATĂ clasa de PĂMPĂLĂII PROȘTI din clasă.

https://www.youtube.com/watch?v=oOkYZ2i6Gks

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu ai de ce să te sperii, depinde mult de liceu.
Personal în liceul făcut de mine nu au existat aceste mari forme de bullyng, da sunt anumite glumite care te pot deranja, dar pentru asta exista dirigintele/ diriginta, directorul/ directoarea + gardienii ( nu știu dacă ma exprim neapărat bine, în orice caz politia ).
Oamenii diferiti, care stârnesc invidia, aia primesc bullyng în general, bârfe, etc.
Pentru ca restul sunt fraieri și au frustrari.

| Celestina003 a răspuns:

Bunăăă, in primul rând dacă mergi la liceu nu te mai gândii la asta,la bullying, gândește-te la altceva, nu e chiar de groază liceul, sunt si unuii copii buni,acum depinde si in ce clasă o să cazi,bullying fac doar copii care o să ajungă boschetarii, nu am văzut nici un copil deștept care face bullying, am fost in liceu si am trecut prin asta si am văzut si copii care trec prin asta, chiar si tocilari, dar pentru orice eventualitate ar trebui sa înveți să te aperi singur pentru ca dacă nu spui nimic, o să mai continue, arată că nu ești demn de bullying! Dă-l replică la orice, nu da explicații, să le ei la bază sa razi de ei si tu, nu le lua serios, și i bullying asta începe cam din 2 al an de liceu...