| Ion2019 a întrebat:

Trebuie sa platesc ceva pentru invătamantul frecventa redusa?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Toate liceele cu fr pe care le știu sunt private, deci cu bani thinking

| Frank51 a răspuns:

Nu, este gratis, cum ar fi.

| Sophieka a răspuns:

Eu tocmai am terminat invatamantul de frecventa redusa si deoarece m-am inscris la un liceu privat (nu de stat), a trebuit sa platesc anual.

Se fac 5 ani de liceu daca incepi din a 9-a. Oricum, indiferent din ce clasa incepi, la frecventa redusa si la seral se face si clasa a 13-a.

Nu pot spune ca a fost cea mai buna alegere, asta cu liceul privat... Plus ca in fiecare an ne-au marit taxa... Am pornit de la 1450 lei, si ultimul an a costat 2000 de lei plus alte taxe ca de exemplu, cine nu a venit la data pusa de invatamant sa dea testele / tezele si referatele, era ramas corigent si se achita suma de 50 lei pentru fiecare materie ca sa poata veni la o alta data sa dea aceste cerinte.

La scoala de stat teoretic nu se plateste, dar stiu pe cineva care a facut frecventa redusa la stat si au fost nevoiti sa plateasca cate 50 lei pentru fiecare materie ca sa fie trecuti semestru, deci achitau 600 lei / an.

Acum tu intrebi direct si la obiect cerintele ca sa nu ai surprize.

E bine ca doresti sa continui studiile.

Succes!

| 1234568807 a răspuns:

Trebuie sa platesti o taxa anuala de 2500 de lei din cate stiu eu, intereseaza-te la liceul unde vrei sa te inscrii