| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste informatii despre invatamantul la fara frecventa si frecventa redusa. Daca e cu plata, liceele care au asa ceva pe anul asta, ce iti trebuie la mana. si altele.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Exista doar scoala cu frecventa redusa.Sunt si licee cu plata, deci cu taxa dar sunt si licee de stat unde nu platesti nimic.La dat exemple de licee cu FR nu pot sa iti dau un raspuns dar il gasesti la inspectoratul judetului de care apartii intreband ce liceeau organizate aceasta forma de invatamant in orasul tau.In fiecare oras exista 3-4 licee cu FR.
La cele de stat faci 5 sapt pe semestru, 3 de cursuri si 2 de evaluari si teze, iar celalalt semestru idem 5 sapt deci, ca primul.La cele paryiculare cu taxa se fac cursuri in general sambata si duminica, un weekend da, unul nu.Tot asa, cateva weekenduri cu cursuri/predare si cateva cu evaluari plus teze.
Bacalaureatul il dai la fel ca cei de la zi depinzand profilul liceului pe care il faci.
Ca acte necesare inscrierii trebuiesc tot ce trebuie ca si la zi.
Pentru învăţământul cu frecvenţă redusă:. Cerere de înscriere.
2. Certificat de naştere - copie xerox.
3. Buletin / carte de identitate - copie xerox.
4. Certificat de căsătorie - copie(dacă este cazul).
5. Diploma absolvire şcoala complementară.
6. Certificat de absolvire a şcolii profesionale sau de ucenici(dacă este cazul).
7. Foi matricole.
8.fisa medicala.
Si suna la inspectorat sa iti ofere numele liceelor din orasul tau ca nimeni altcineva nu ti le poate da.
Succes la scoala, daca te inscrii.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Super... funda. Mersi mult de tot. cel mai bun raspuns... dar mai am o intrebare in caz ca sti. E mai greu ca la scolile normale? adica se invata mult mai mult, e greu? sti ce vreau sa zic. mersi mult de ajutor.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru AgentulVIPPro):

Pai acum fie vorba intre noi., in unele licee de stat se mai dau atentii pentru promovarea examenelor dar nu obligatoriu...nu este greu deloc,.e mai usor ca la zi si profesorii sunt mai intelegatori. daca inveti cat de cat pana la urma te promoveaza...eu nu am vazut nicaieri elevi nepromovati la FR..treci cu un minim de efort.un profesor mi-a zis asta,.ca treci cu un minim de efort.Insa bacalaureatul e ca la zi si e foarte greu si serios..pentru cine vrea sa dea.Succes.

| AgentulVIPPro a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mersi mult de tot. happy