| LoveÈℓa a întrebat:

Trec in a-8 si ma gandesc foarte mult la liceu si la profil.Ma gandesc sa dau la stiinte naturale sau la stiinte sociale dar nu stiu profilele liceelor.(locuiesc in Iasi).
Ps:As vrea sa-mi spuneti profilele liceelor bune happy

5 răspunsuri:
| Maxiela a răspuns:

In primul rand ai primit la scoala o brosura cu toate liceele, media de admitere la fiecare si specializarile, profilurile etc.
in al doilea rand trebuie sa fii sigura inca de la inceput ce iti place, ce te pricepi cu toate ca se spune ca la stiinte naturale e usor dai bacul tot la mate si eu nu sunt de aceeasi parere sau intri la un profil de mate indiferent ca e m1, 2 vezi cum e si te poti transfera asa am facut si eu, am terminat filologie int. engleza si imi pare rau ca nu am intrat din prima. orice profil ai alege alege un liceu bun sau un colegiu pentru ca se vede diferenta (eminescu, cuza, alecsandri, garabet, cantemir).

| SexxyAngel a răspuns (pentru Maxiela):

Brosurica aceea se primeste la sfarsitul clasei a VIII a stiu pentru ca acum am terminat cls a VIII a

| MariaChrii a răspuns:

Ai asa:
stiinte naturale:unde vei face chimie, bio, mai multa rom (normal) mate/fiz/istorie/eng, fran(mai usor asa)
apoi ai stiinte sociale:logica(cls a9) psihologie(a10) sociologie(a11) filozofie(a12) cred ca pe astea te vei axa la acest proil apoi rom mate fiz chimie bio ist eng fran normal scuze nu prea stiu multe despre profilul asta pentru ca nu il am in liceu
mate-info:mate(teza) f multa romana(mai usoar) engleza mai usor, fran mai usor, fiz/chimie/bio
la alegere teza
filologie:romana mai greu engleza mai greu franceza mai greu ist mai greu mate mai usoar doar a9 si a 10(faci) latina(teza) bio usor, chimie usor doar primii 2 ani ii faci, bio doar primii 2 ani apoi fiz/chimia si bio se vor face stiinte adica o mat ce le are pe toate 3

profille din Iasi nu le stiu pentru ca sunt din calarasi dar cam asta e ca profil unele licee mai au s teologie unde faci religie, istoria religiilor si restul mat

| Alissa11 a răspuns:

Liceul cu profil de: filologie ( 6.04), stiinte ale naturii (6.28), mate info( 7.80) astea sunt cele mai bune mai ales mate info! FUNDITA?

| OupS a răspuns:

Eeu te sfatuiesc sa alegi cu inima si unde crezi ca te descurci cel mai bine.
de exemplu daca vrei de urmat o cariera in medicina, informatica, inginerie du-te la real.
daca vrei sa urmezi o cariera in invatamant, redactori, traducatori etc alege un profil de filologie(uman).
sper ca ti.am fost de ajutor