| BeautyTeacher a întrebat:

Trec in clasa a 9-a la stiinte ale naturii, ma pricep la fizica, la matematica dar la chimie nu am avut profesor si nu stiu, si nu vreau sa ma fac de rusine la liceu. Ce pot face sa invat cate ceva in acest scurt timp, m-ati putea ajuta? fundiitacrying

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

In primul rand incearca sa inveti cateva valente, si prescurtari ale unor elemente chimice (cele mai des folosite) dar si grupele si perioada. Apoi incearca sa faci cateva reactii, adica cauta pe net cateva si incearca sa le faci iar dupa aceea te verifici, mai citeste despre structura atomului. Oricum o sa vezi ca la liceu nu se invata asa mult ca in generala si nu o sa va asculte din urma (din cls trecute) ci o sa va predea si mai apoi o sa va asculte din lectia predata. Sfatul meu e sa incerci sa faci o scurta recapitulare dar oricum nu iti face griji in privinta asta, ci incearca sa fii atenta in timpul orelor in noul an si asa iti va fi mult mai usor sa inveti.Mult succes. te pup pa-pa :* happy

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Am eu un link, poate iti e de folos:
http://www.e-scoala.ro/chimie/index.html

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc pentru apreciere :*

| soricica a răspuns:

Eu sunt in anul 3 la liceu la acelasi profil, stiinte ale naturii. Ca sfat pot sa iti dau sa inveti toate prescurtarile pentru ca ai sa te lovesti de ele tot timpul, valentele le vei invata atunci pe loc pentru ca sunt foarte usoare, dar cel mai important sfat care pot sa ti-l dau este sa fii atenta la ore. Chimia nu se toceste, chimia este o materie logie [cel putin asa mi se pare mie], toate se leaga; nu e nevoie sa te duci acasa sa tocesti pentru ca asa nu ai sa intelegi nimic pentru ca ai foarte mult de invatat, fii atenta la ore, fa-ti temele tot timpul si cand nu stii ceva, nu ezita, fugi si intreba profesorul/profesoara imediat, nu a doua zi ca deja va fi tarziu.
Bye:* multa bafta in noul an... sper ca te-am ajutathee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cumva din cluj?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

desigur e foarte usoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata valentele fiecarui element din sistemul periodic, iar restul e usor.