| Mee_Alex_1989 a întrebat:

Hey! La anul trec a 8-a si impreuna cu parintii am discutat cam la ce profil sa ma duc.A ramas ca cel mai potrivit ar fi "Stiintele Naturii" dar nu stiu daca chiar as vrea sa ma duc acolo dupa ce am auzit de la unii prieteni.Ma gandeam ca poate m-ati ajuta voi, deci sa le luam pe rand:

Mate-Infotonguerea multa matematica(la care nu ma pricep deloc)

Stiinte Sociale:In principiu ar fi ok, ma descurc la materiile de acolo doar ca profilele uman nu iti ofera prea multe optiuni la facultate.Ma refer la faptul ca daca as vrea sa merg la o facultate de exemplu:ASE sau ceva legat de informatica nu as putea deoarece ar trebuii sa recuperez cam toata matematica din liceu.

Filologie:La fel ca la "Stiinte Sociale"

Stiinte ale Naturii:Este cel mai ok, fac si mate si romana dar imi este cam frica la chimie si fizica.La scoala mereu am avut 10 la fizica doar ca a trebuit sa invat foarte mult acasa singur pana sa inteleg, iar la chimie la fel.Plus ca as vrea sa ma duc aici deoarece dau bacul la M2(mate 2) care este mult mai usor decat cel normal, asta fiindca eu pur si simplu nu inteleg matematica(am avut media 8).

Voi ce ziceti?happy

5 răspunsuri:
| Amaliamalia a răspuns:

Ai spus ca vrei sa mergi pe urma la ASE sau ceva legat de info, problema e ca informatica e mana-n-mana cu matematica, deci nu scapi de ea. Si e si mai greu la faculta daca nu o aprofundezi in liceu. Pentru ASE, e mai ok sa mergi la profilul Administratie publica, sau Operator (baietilor le place mult acest profil). Eu anul asta am absolvit Stiintele naturii. Profilul acesta este echilibrat, dar cand termini iti dai seama ca tu ai cunostinte mai multe in domeniul Biologiei, Chimiei, Fizicii (mai ales) si ca e greu sa reiei informatica pe care nu ai aprofundat-o la acest profil. Am avut 5 colegi in clasa. Doi au regretat ca au ales profilul asta, cand ar fi putut sa aleaga ceva mai usor, dar s-au bucurat in acelasi timp ca fetele i-au ambitionat sa invete si fata de baietii de la profilele mai usoare, au obtinut note mari la Bac si nici unul nu l-a picat. Alti doi colegi au ales din timp profilul, avand in minte de la inceput ca vor sa se faca medici si au tratat totul cu seriozitate. Doar unul a ales informatica, insa i-a fost greu sa recupereze ceea ce au facut cei de la mate-info in plus. Concurenta e mare la facultatile de mate-info/ sau info. Dar daca ai bazele in liceu, te descurci. Conteaza sa alegi un profil care sa corespunda dorintelor tale si sa ai un plan de rezerva. Am un prieten care era la profil uman si pe a 12-a s-a hotarat sa dea la medicina. I-a fost de doua ori mai greu sa invete materia de admitere, avand in vedere ca nu a facut destula biologie/chimie/fizica in liceu. Avantajul lui era ca avea media foarte mare. Iti doresc sa alegi ceea ce trebuie si-ti place, ca pe urma sa nu ai niciun regret happy

| SparkleO a răspuns:

Salut.

nu fa greseala sa mergi la profil uman daca nu iti place.

SN e perfect. ai de toate. putina mate, informatica, biologie si e si calitate.

| chestiebah a răspuns:

Eu zic sa dai la Stiinte ale naturii, este cel mai convenabil din mai multe puncte de vedere. Poti face ceva si pe parcurs, si nu este nici foarte greu. Iti zic din propria mea experienta deoarece eu sunt la mate-info si este foarte greu nu este pentru oricine, algoritmi de te doare capul la informatica si sa nu zic si de orele de matematica care pe fiecare an vor fi mai multe si mai grele, plus ca zici ca nu prea te descurci, iar cu filologia nu prea ai ce face pe parcurs, implicit cu profilele umane. Te pup si fa o alegere reala laughing tine cont si de ce zice inimioara(ceea ce iti place) dar si de ceea ce zice creierul(adica de ce veo putea face cu asta pe parcurs). Iti doresc sa perseverezi in ceea ce vei face! te pupic

| MinyMika a răspuns:

Buna, si eu vreau ca sa ma duc pe profilul ''Stintele Naturii'' doar ca aici la mine in oras exista un profil asemanator doar ca se numea ''Bio-Chimie'' dupa cum ii este si numele iti dai seama pe ce materii se bazeaza, doar ca la acest profil faci si engleza intensiv asa ca eu ti-as sugera pe acestawinking acum depinde de tine.

| Ilovesomeone a răspuns:

Eu zic sa astepti. Eu am trecut a 9a si eram convina ca merg la liceul X din clasa a7a. Si uite ca m-am razgandit in ultima zi. La fel si cu profilul. Nu te grabi, mai ai timp. Succes.