| SpreBalcani a întrebat:

Uitati. Suunt la profil stiinte ale naturii si as vrea la medicina. Sunt hotarat ca vreau sa urmez aceasta meserie frumoasa. Optez intre cluj, Iasi sau Bucuresti (stiu ca este f. greu) si sunt interesant de medicina dentara de medic legist sau dermatolog.
Ce faculate e mai buna ca studii, ca acumulare de inf? Care din cele 3 ramuri de medic vi se pare mai interesant?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Toate centrele universitare enumerate de tine sunt foarte bune; ține doar de decizia ta de a merge într-un anumit centru. Ce vreau să-ți spun e că trebuie să te hotărăști de pe acum dacă vrei cu adevărat stomatologie sau o altă specializare din celelalte sfere, pentru că sunt facultăți separate: medicină dentară și medicină generală(urmând să faci rezidențiatul în medicină legală sau dermatologie. Dacă urmezi medicina dentară, n-o să mai poți alege specializările astea).
Ca să fiu sinceră, nu contează ce li se pare altora interesant. E important ce îți place ție

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Legist, clar. Sanse minime sa te dea pacientii in judecata, atita vreme cit nu e vreunul fiul lu' dumniedzau. Ca si centru universitar, Iasul teoretic ar fi mai ok fiind distantele mai mici si costurile o idee mai mici ca in rest, daca te orientezi bine.

| MoralSystem a răspuns:

Pai partea buna cu dentara e ca-ti poti face propriul cabinet. La celelalte, va trebui sa te zbati sa obtii un post.