| temani2008 a întrebat:

Uite care e treaba am obs multe fete cam de 12-13 ani care, la scoala uita ca trebuie sa fie imbracate decent de ce? (intreb ca sa stiu ce sa fac sa nu ajunga si verisoarele mele asa) acum imi tot spun ca sa le duc sa isi aleaga rechizite si camasute la moda, bulgi si chesti din astea ma uitam ca era un magazin cu imbracaminte pe deoparte eleganta si pe cealalta "super" poate sunt eu demodata, sau doar copii prea obsedati de vedete dar majoritatea erau la partea cu imbracaminte super camasi cu paiete si modele stralucitoare si blugi cu o gramada de strasuri sunt potrivite pentru scoala? eu stiu ca nu si de aceea nici nu le-am lasat pe fete sa cumpere din partea aia. Dupa parerea mea decat ceva de disoteca si sa para super dar sa te certe profii mai bine ceva elegant si frumos in acelasi timp dar am o intrebare. de ce s-au despartit copiii in aceste doua tabere? (alea "la moda" mai au si preturi super, mari laughing si majoritatea totusi erau acolo) oare acei copii nu au parinti sa vada cu ce se imbraca copii lor, sau pe ce dau banii? sau poate si parintii lor sunt asa? De ce sa fi imbracat in asemenea kitchuri? Si pana la urma da e si varsta in care au anumiti "idoli" vedete dar totusi ar trebui sa fie copii. Iar fetele din ziua de azi confunda eleganta cu stilul disco...adica e scoala nu parada modei, pentru ca vrei sa fi frumoasa asta da dar nu sa te lauzi cu niste haine urate daca ma intelegeti ajutati-ma sa imi protejez verisoarele de chestiile astea caci fiind cu 7 ani mai mare si avand in vedere ca eu sunt "bona" lor cand sunt parintii la servici mi se pare normal fiind si parte din familie asta ma intereseaza fetele din ziua de azi nu o sa ajunga foarte bine dupa parerea mea daca se tin de moda in loc sa invete

10 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Bună.
Şi eu am aproape 13 ani.
Unii copii nu au părinţii alături de ei, pentru că au decedat, au divorţat sau muncesc în străinătate. La şcoală, îmi iau pulovere şi blugi simpli, ca să semene cât de cât cu uniforma, să nu fie extravagant.
În ziua de azi, pe aceştia îi atrag paietele, ştrasurile. Mă rog, unora nici nu are cine să le spună: "Măi, e îmbrăcăminte prea extravagantă pentru şcoală!". Mie nu mi-a zis nimeni nimic, pentru că au văzut că mă îmbrac cum trebuie, au avut încredere.
Ei vor doar rechizite cu Hannah Montana... Eu mi-aş alege un stilou din ăsta: http://www.promotionaleimport.ro/poze/1104_312-782056_00.jpg. Dacă ar fi la preţ rezonabil, bineînţeles.
Uite cu ce m-aş îmbrăca eu la şcoală, că tot veni vorba şi sunt şi eu de aceeaşi vârstă:
Cămaşă: http://shopping.flu.ro/......80883.jpg,
Pantaloni: http://shopping.flu.ro/......-1740.jpg,
Pantofi: http://1.bp.blogspot.com/......0+ron.jpg.
Plus o vestă de genul ăsta: http://www.allshops.ro/......77414.jpg.
Nu ştiu, zic că e destul de rezonabil.

| anotherhumanbeing a răspuns:

Iarta-ma ca-ti spun asta, dar data viitoare incearca semnele de punctuatie. Revenind la intrebare, exista 2 mari categorii, si alea nu sunt "la moda" si "nu la moda", ci "decente si extravagante". ideea e ca hainele cu paiete nu sunt la moda, ca sa zici ca sunt niste fashion-iste. e altceva ce le atrage pe ele.

1. iau exemplul multor fete mai mari, si din cate ai observat, in ziua de azi sunt o groaza de fete vulgare.

2. vor sa iasa in evidenta, si considera sclipiciul cel mai bun mod.

3.sunt multi rautaciosi care rad de fetele decente cu tot felul de porecle rautacioase.

Daca vrei sfaturi iti recomand simplu sa mergi cu ele la cumparaturi si sa le propui chestii care iti plac tie, pana cand veti gasi hainele ce va plac si tie si versoarelor. Nu toti copii sunt asa, deci nu trebuie neaparat ca si verisoarele tale sa se "impaieteze".
Si pana la urma nu cred ca-si cumpara hainele singure, ca sa zici ca uite si-a luat o haina urata. Nu. Trebuie ca altcineva sa-si dea acordul. Succes.

Si daca e nevoie arata-le si ce e frumos. Arata-le poze cu vedete de exemplu. Pana si tipele de la disney se imbraca in sacou, camasuta, rochita, pantaloni eleganti. Ar putea lua modelul acestora.Classic& Stylish&Fashionable big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vor ca baieti sa se uite la ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca moda s-a schimbat si lor li se pare ca sunt destul de mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spalo cu clor poate ese pata de la soare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temani2008...Moda nu are nici o treaba cu invatatul...copii pot sa invete si sa se imbrace la moda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Ma numesc Kristyna. Unele fete uita de nota decentei cand vine vb de moda. Poti sa fii imbracat la moda dar si decent in acelasi timp.Ai procedat bine pentru ac nu le-ai lasat sa cumpere de acolo.Nu inteleg ac poti sa iei haine decente dar cu culori care se poarta si sa impuste doi iepuri deodata.Tot la moda esti si asa. Dar nu e de ajuns faptul ca numai uh le spui sa nu faca sau le interzici anumite lucruri. Fa-le sa inteleaga si spune-le parintilor lor sa aiba grija cu ele.Mult succes!

| pufuletziii a răspuns:

Si eu cred ca exagereaza mult cu chestia asta. Pana la urma mergi la scoala sa inveti. Fiecare are stilul lui, dar asta e exagerat. Eu urasc paietele. Si e adevarat ca fetele din ziua de azi se i-au una dupa alta si se imbraca in cele mai stupide haine. In plus, unele nici nu se uite daca le sta bine, conteaza ca e de firma sau ca a fost scump.laughing Eu am propriu stil, nu ma i-au dupa nimeni. Imi pare rau de ele.

| Lysm a răspuns:

Parerea mea? spiritul de turma. daca ele vad la alte fete/copii ceva care pare cat de cat dragut pe ele si lor le sta bine cred ca si lor le va sta la fel...ideea de.hmm,decenta trebuie impusa inainte.Si cand zic inainte, ma refer inainte sa le dai libertatea sa isi aleaga ce vor, sunt niste chestii care trebuie impuse de la inceput si daca ele/ei vor creste cu ideile astea este putin probabil sa si le schimbe.Trebuie sa le spui/sa le inveti daca nu ai facut-o deja ca este o diferenta care trebuie facuta inainte de toate de ele.cand vine vb de scoala tb sa se imbrace decent cand sunt in timpul liber cum doresc ele dar la fel, in limita decentei...

| Olivia_Oly_1991 a răspuns:

Bună! Da, am văzut destule fete care poartă haine de care zici tu. Pur şi simplu nu le înţeleg rolling on the floor Eu am 12 ani şi totuşi nu port chestii de alea. Doar nu am înnebunit laughing Într-o zi de şcoală(fără oră de sport) port blugi albaştri închis, o bluză ceva mai normală, vestă de şcoală (la noi e uniformă şi e drăguţă, sincerbatting eyelashes ) şi ceva papuci(adidaşi, balerini.). În zilele în care am sport, o pereche de pantaloni negri, un tricou (de obicei albastru sau negru, nu strâmt, tricourile strâmte le urăsc) şi adidaşi. Explică-le verişoarelor tale că nu e bine să porţi aşa ceva la şcoală. Adică, ar trebui să înţeleagă(cred). Trebuie pusă învăţătura pe primul loc, şi de aia nu le înţeleg pe fetele alea, cu `porcăriile` pe ele. Mai ales că la noi la şcoală e un fel de `paradă a modei` pe holuri, pe terenul de afară, la chioşc, pe deal (la noi la şcoală e un deluşor). PESTE TOT ROZ ŞI PAIETE! Urăsc asta. rolling on the floor)