| DorianGheorghe07 a întrebat:

Un liceu tehnic e scoala profesionala?

8 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Daca se numeste liceu nu are cum sa fie scoala profesionala. Difera doar profilul fata de cel teoretic.Din cate stiu, e posibil sa ma insel, la cel teoretic faci doar teorie in timp ce la cel tehnic faci si practica, asta e diferenta dintre ele.

| pixeltinker a răspuns:

Profesionala e aia cu medii sub 5

| Andrei200202 a răspuns:

Tehnic e filiera

| christall a răspuns:

Este liceu de 4 ani. Poate sa contina in componenta si scoala profesionala.

| sierra1 a răspuns:

Măi Cătă, tu fac mișto de noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru pixeltinker):

Ba nu... Media mea de admitere în liceu a fost de 9, 39... iar astăzi parcă îmi pare rău că nu am ales o profesională, măcar să am o diplomă ca dovadă că știu să fac ceva concret.

| cristi202 a răspuns:

Nu are cum. Liceul e axat doar pe teorie, școala profesională pe practica. In liceu, faci doar teorie, in școala profesională teoria era doar doua zile, eu cînd făcut-o pe vremea comuniștilor așa era, 4 zile practica, doua teorie. Aveam doar șase materii la teorie, și toate axate pe profilul scolii.

Bula
| Bula a răspuns:

La scoala profesionala se face calificarea pentru meserii mai simple, mai care se bazeaza mai mult pe munca fizica. Asrfel de scoli profesionale sunt cele de transporturi, de constructii, prelucrari mecanice, etc.

La liceele /colegiile profesionale se face calificarea pentru meserii mai complexe, care necesita pregatire si munca teoretica mai multa. Asemenea licee sunt: cele sanitare, pedagogice, de informatica, mecatronica, electronica, energetica etc.