| GFXSilviu a întrebat:

Un mare pas se apropie, iar eu inca nu m-am hotarat pe ce cale sa o iau...
Este despre liceu... tocmai am terminat clasa a 8-a, si inca nu m-am hotarat unde sa merg mai departe.
Am o medie de admitere destul de mare (9, 63), nu-i grozava, dar totusi...
Imi place matematica, insa sunt aproape sigur ca nu o sa-mi placa informatica (stiu cam despre ce e vorba, am prieteni mai mari), imi place engleza, in schimb urasc romana... De asemenea, urasc si fizica si chimia.
Unde credeti ca as putea sa dau?

Răspuns Câştigător
| CatalinFTW a răspuns:

Pai, sincer si eu sunt in situatia ta. Am media de admitere 9.63. Am luat 10 la mate, deci ma descurc bine, dar nu-mi place. Si eu urasc romana, chimia si biologia nu-mi plac dar nici nu-mi displac, iar cand vine vorba de fizica, am media 10 dar mai mult de 7-8 nu stiu. Informatica n-am facut deloc pana acum dar cred ca nu-i foarte faina... Oricum eu tot la mate-info dau, pentru ca pana la urma e cel mai bun profil... Eu zic sa te gandesti bine, ca de la mate-info poti sa te transferi la filologie, dar de la filo la mate-info nu poti happy Bafta!

| GFXSilviu explică (pentru CatalinFTW):

Eu am luat 9, 70 la mate, dar ma descurc totusi destul de bine, dar nu stiu absolut deloc fizica, chimie sau biologie.

M-am gandit la economie, insa nu sunt foarte sigur...

6 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Doamne unde ai fost pana acum? Esti copia mea fidela(mai putin media, 9, 3) la dracu de romana. Da la mate-info, te obisnuiesti. La sociale faci romana 5 ore si dai teza la latina, doar 2 ore de mate. Deci ce preferi sa te chinui 4 ani cu latina si romana sau un an cu informatica pana prinzi cum e cu ea. Matematica este ruda cu fizica si chimia. Ce nu iti place la chimie? Mare lucru nu s-a predat, da fizica e plictisitoare insa decat sa citesti cate un roman pe zi mai bine lucrezi o ora la fizica nu?

| IonutIoni123 a răspuns:

Eu acum trec clasa a xi-a, dar cand terminasem a 8-a eram in aceeasi situatie, si m-am dus la cel mai bun profil de la mine din liceu, stiintele naturii( bio-chimie), nici mie nu mi-a placut biologia chimia si fizica insa pe parcurs am realizat ca imi place chimia organica, dar si biologia din a 9-a si a 10-a e ok, si sunt deja 100% decis ca o sa dau si bac-ul la chimie, prin urmare propun sa te dici la cel mai bun profil si sa vezi ce-ti poate piele iar daca vezi ca nu-i de tine te duci la mate-info dar te asigur ca matematica din liceu e horrible iar eu am m2 nu m1, bafta

| IleanaCozma a răspuns:

Poti da cu incredere la stiinte sociale, la fiecare profil se cere multa romana, se da bac la toate profilurile aceasta materie, in schimb la mate info se face multa chimie si fizica... Sper sa iti fi fost de ajutor.

| GFXSilviu explică (pentru IleanaCozma):

In liceul din orasul meu, stiintele sociale ocupa ultimul loc, acolo ducandu-se elevii mai slabi, si ma vor trage in jos.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru GFXSilviu):

Medile vor creste cu 0, 5 cam asa.