| милaя a întrebat:

Un strat de apa cu grosimea de 100 m este un corp opac. observa oare un scafandru care coboara in ocean la o adincime mai mare de 100 m animalele subacvatice, daca nu are cu el o sursa de lumina? de ce? va rog raspun urgent! mersi

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Atunci raspunsul ipotetic este ca acel scafandru ar vedea lumina uitinduse-n sus, el aflindu-se in zona intunecata si, deci in mod logic, ar putea distinge vietatile care se interpun intre el si lumina de deasupra, chiar daca nu asa de clar. Dar pentru cele din lateral sau de sub el, va fi orb cu desavirsire.

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ma baiete, un scafandru nu cred ca rezista la presiunea aia numai in costumul de scafandru.Doar intr-un minisubmarin.

| милaя explică (pentru harciog):

Dar asa e scris in carte

| милaя explică:

Dar asa e scrisa intrebarea?