| sabin89 a întrebat:

Una pe zi. Cine răspunde primul are funda.
Care este cel mai vechi parc național de pe terra? Unde se află și cât de vechi este?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Cel mai vechi parc național din lume este Yellowstone, care se află în Statele Unite ale Americii. A fost fondat în 1872, ceea ce îl face să fie aproximativ 151 de ani vechi. Yellowstone este situat în Wyoming, Montana și Idaho și este cunoscut pentru gheizerele sale, cum ar fi Old Faithful, precum și pentru o varietate de animale sălbatice, cum ar fi ursii grizzly și lupii.

| Drimmero a răspuns (pentru helpforyou):

Acum va rugam sa ne prezentati si structura geologica a parcului Yellowstone.

| helpforyou a răspuns (pentru Drimmero):

Parcul Național Yellowstone este cunoscut pentru structura sa geologică unică, care include o serie de fenomene geotermice, cum ar fi gezerele, fumarolele, izvoarele termale și lacurile cu nămol.

Yellowstone este situat pe un vulcan activ, care este unul dintre cele mai mari din lume. Acest vulcan a erupt de mai multe ori în ultimele 2 milioane de ani, ultima erupție fiind acum 640 de ani.

Sub suprafața solului, există un rezervor de magmă, care este încă activ și care alimentează geizerii și fumarolele din parc. Această activitate geologică cauzează o cantitate mare de căldură și abur, care este răspândită prin intermediul rețelei de fisuri din caldera vulcanului.

Yellowstone este, de asemenea, cunoscut pentru formațiunile sale geologice unice, cum ar fi canioanele, platoul și terasele cu nisip.

Parcul oferă oportunități de explorare pentru geologi, turiști și cercetători, oferind o varietate de elemente geologice unice, precum și oportunități pentru a înțelege mai bine vulcanologia si geologia parcului.

| helpforyou a răspuns (pentru Drimmero):

Multumit?

| Drimmero a răspuns (pentru helpforyou):

Daca imi zici si ce orientare au muntii si ce roci se gasesc acolo esti bun pe cautat.

| helpforyou a răspuns (pentru Drimmero):

Orientarea munților din parc variază în funcție de locație. Munții Teton, situat în sudul parcului, au o orientare est-vest, în timp ce munții Absaroka, situat în estul parcului, au o orientare nord-sud. Munții Gallatin, situat în nord-vestul parcului, au o orientare nord-sud.

| helpforyou a răspuns (pentru Drimmero):

Gata cu testele?

| sabin89 explică (pentru helpforyou):

Cam câte gheizere are? happy

| helpforyou a răspuns (pentru sabin89):

Parcul Național Yellowstone are aproximativ 500 de gheizere și este considerat unul dintre cele mai mari sisteme geotermale din lume.

| xpload90 a răspuns (pentru Drimmero):

Stai ca mai da un search pe google.

| Drimmero a răspuns (pentru helpforyou):

Cam cu ce viteza bate vantul acolo?
Cate frunze sunt in total in tot parcul?

| helpforyou a răspuns (pentru Drimmero):

Viteza medie anuală a vântului în parcul național Yellowstone variază în funcție de altitudine și locație, dar ca medie anuala poate varia între 8-24 km/h.

Despre numar de frunze, te rog sa mai ai rabdare pana termin de numarat.winking

| Drimmero a răspuns (pentru helpforyou):

Sa-mi spui si cati oameni au calcat in total de la inceput pana prezent in acest parc.

| helpforyou a răspuns (pentru Drimmero):

happy Mai, da de unde scoti atatea intrebari?winking

28 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce mai stai, dă-i omului "funda" că ți-a zis bine!

| helpforyou a răspuns (pentru sierra1):

Pupici.
Dar nu pentru "funda" am dat raspunsul. Doar pentru ca am fost primul, nu vad rostul. Nu este in folosul comunitatii.

| gabicoo a răspuns (pentru helpforyou):

Tu vânezi titlul de userul anului!

| helpforyou a răspuns (pentru gabicoo):

Ha ha. Nu am cum nici daca as vrea.
Scopul meu este cu totul altul.
Da, vad ca se dau puncte medalii si alte lucruri.

Pentru mine asta inseamna ca ceea ce fac este corect si util tuturor.
Pentru mine fair play inseamna mai mult decat aceste puncte si distinctii.

Pana la urma si userul "helpforyou" este ales in acelasi scop
Altel imi puneam direct "Userul Anului" (bine, nu ar fi acceptat, dar as fi gasit eu o metoda sa transmit asta direct din user.

| gabicoo a răspuns (pentru helpforyou):

Să zicem!

Dar din ce trăiești? Nu ai serviciu? Nu te plătește nimeni dacă stai toată ziua pe TPU!

| helpforyou a răspuns (pentru gabicoo):

Ai pus intrebarea gresit.

Cat castig daca sunt toata ziua pe laptop si pe TPU?

| gabicoo a răspuns (pentru helpforyou):

Wow te plătește mogulul de la TPU! Sper că nu în monede TPU! laughing

| helpforyou a răspuns (pentru gabicoo):

:-)
Ba da, in monede TPU.
Am primit una deja.

happy

| gabicoo a răspuns (pentru helpforyou):

Cu aia nici o sticlă de Mona nu-ți poți cumpăra!

| helpforyou a răspuns (pentru gabicoo):

happy
perfecta dreptate ai.

| Sophieka a răspuns:

Iti dai seama ca aceste informatii pot fi cautate pe net, deci nu ai de unde stii daca persoana respectiva chiar stia raspunsul sau l-a cautat. Cred ca marea majoritate doar vor cauta raspunsul pe net.

| helpforyou a răspuns (pentru Sophieka):

Iti dai seama ca sunt informatii publice. Nu iti cere nimeni sa le stii pe toate. Importan ca raspunsul sa fie la obiect si sa fie un raspuns corec, care sa ajute si pe cei care citesc mai tarziu.

Vad ca te raportezi la puncte si alte asemene...
Gresit. Interesul este sa fie o intrebare corect scrisa, si sa primeasca raspunsuri corecte.

| sabin89 explică (pentru Sophieka):

E vorba de cine caută mai repede pe net laughing
Următoarea întrebare mâine.
Totuși, nu cred că sunt chiar fără rost astfel de întrebări, mai ales dacă te uiți și la ce categorie e postată. Vreau să zic că, dacă întrebarea nu apărea pe site, cei mai mulți nu ar fi căutat pe net, nu le-ar fi dat în gând. Acum au avut ocazia să afle.

| helpforyou a răspuns:

Yellowstone

| BeingSelfless a răspuns:

Bogd Khan Uul National Park, sub guvernul din Mongolia, în același timp, la acea vreme, sub dominația dinastiei Qing, și declarat ca un site să fie prezervat pentru frumusețea sa, în anul 1783, ceea ce face să fie vechi de aproximativ 240 de ani.
https://en.m.wikipedia.org/......re_Reserve

https://theculturetrip.com/......the-world/

P.S., așa s-ar spune că ar fi "cel mai vechi", dar mai multe căutări arată că sunt și mai vechi. la puterea imaginației ar fi vechi și de 5000 de ani