| bornthisway1 a întrebat:

Unde sunt "nr in caserie, furnizori, debitori, disponibile in cont, imprumutiri bancare" la active imobilizate necorporale, active imobilizate corporale, active imobilizate finaciar sau la pasiv.

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Ca sa intelegi mai usor trebuie' sa stii sensul termenilor.
1.imobilizarile necorporale sunt activele fara forma materiala[concesiuni,brevete, licente, cheltuieli pentru cercetare].si ele sunt supuse amortizarii.
2.imobilizarile corporale sunt activele cu forma materiala concreta[terenuri, amenajeri, mijloace fixe]

2 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Sunt elemente care tin de Datorii, deci la Pasiv.

Contabilitatea moderna a fost reglamentata si nu se mai foloseste termenul de Pasiv (este termenul vechi)

Pentru Pasiv se foloseste termenul CP+D (capital propriu+datorii).

o zi buna.

| a1doru a răspuns (pentru IMC90):

Unde vezi tu datorii? nr in caserie, debitorii, disponibilitatile in cont dupa tine sunt datorii?