| DriverTruck a întrebat:

UREGNT! M-am inscris la un liceu, am fost si admis si acum sunt inscrierile si as dori sa ma transfer la alta scoala ca m-am razgandit, cum as putea? Va rog

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu poti in aceasta faza sa te transferi. Inscrie-te acolo unde ai intrat pentru ca altfel iti pierzi locul. Locurile la liceele bune s-au ocupat deja. Acolo n-ai putea sa duci. Pentru locurile ramase libere va mai fi o etapa de repartizare in toamna. Acolo se vor inscrie cei care au fost corigenti si au trecut si cei ramasi nerepartizați. Nu isi vor alege ei liceul ci vor ajunge unde le va fi norocul.
Ca sa mergi pe ideea de transfer trebuie sa astepti un an si sa speri ca la liceul la care vrei tu sa ajungi se elibereaza un loc. Nu se accepta transferuri in afara numarului de locuri. Media ta de pe clasa a IX-a trebuie sa fie mai mare sau egala cu cea mai mica medie din acea clasa.