| SquiZZo a întrebat:

URGENT! Care sunt tarile de jos, parca erau 3 stiu doar de Olanda.

Răspuns Câştigător
| preadulce a răspuns:

Olanda, belgia si luxemburg! :-)

13 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| darrio2007 a răspuns:

Olanda. I se mai spunea si Tarile de jos.

| SorinMihai a răspuns:

Olanda, Belgia si Luxemburg

| NoRealitiBuuBleeDool a răspuns:

Olanda,belgia si luxemburg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Olanda,Belgia si Luxemburg

Alte răspunsuri
| cozmyn1987 a răspuns:

Olanda,Belgia si Luxemburg. BENELUX (BElgium, NEtherland, LUXembourg ) ...si Roxana, lasa-te tata de geografie.ca nu-i o melodie de Guta.

| yellowalien a răspuns:

Draga Roxana, prin "tarile de jos" nu se intelege pozitia lor in josul hartii sau mai stiu eu ce, ci altitudinile joase pe care se situeaza... Daca tu esti asa mare cunoscatoare de geografie(apropo, asta e mai mult o chestiune de istorie), de ce ne insulti pe noi, astia mai necunoscatori, in loc sa ne luminezi cu inteligenta ta?
Si apropo, ce tara e "Slavia"? Unde are capitala si ce tip de regim de conducere exista acolo? Nu de alta, dar m-ai facut curioasa!

Alte răspunsuri
| rughibem a răspuns:

Bună ziua, poate nu știu eu foarte bine, dar sunt destul de sigur că shtephan are dreptate, nu preadulce. De ce? Deci țara despre care vorbim se numește în engleză (oficial) The Netherlands. (Nether=de jos/inferior, iar lands se înțelege), deci traducerea este Țările de Jos. Olanda (de fapt Țările de Jos), Belgia și Luxemburg fac BENELUX, nu Țările de Jos. Nu sunt sigur, dar cred că Olanda este partea europeană a Țărilor de Jos.

Astfel de greșeli (ca acesta) se mai întâlnesc. De exemplu Taiwan. Nu există statul Taiwan, numele real a acestei țări este Republica Chineză, dar ca să nu se încurce cu cunoscuta și măreața țară Republica Populară Chineză i se spune Taiwan, deoarece țara este din peninsula Taiwan și alte câteva insule mici.

Alte răspunsuri
| Marinela_Mary_1990 a răspuns (pentru preadulce):

Acela este benelux tarile de jos = Olanda