| Joker3134 a întrebat:

Cu cât ziceți că suntem în urma fara de țările moderne? Adică, Suedia Olanda erau mai bogați că noi românii în secolul 19?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O duceau bine la fel ca Romania atunci - RO e in urma cu 7 ani cam asa, pentru ca nu e bine organizata si nici conditiile de trai nu sant pe masura, e un fel de sclavie la noi traiesti cu putin sa respiri nu ai voie sa ai o masina faina, sau o locuinta moderna, cu cata suparare ai cu atat mai bine pentru prostii care se bucura ca na necazul pentru unii e bucurie pentru dusmani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește statistici și o să afli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagineaza-ti cine e mai bogat cine o duce mai bine? Cei care exploreaza lumea, fac comert international loc unde Cultura/educatia este ceva practicat de sute de ani. Sau cei care lucra pamantul, stau cu oile la pascut.
Nici nu se poate compara.
Olanda este tara relativ noua, creat de jocurile politice dintre Franta-Germania
Suedia in schimb este tara veche cu reputatie, si bogata,+ realizari militare considerabile.
Romania a luat nastere in secolul 19 din uniunea a 2 provincii., cu economia bazata pe agricultura, educatie/cultura absenta -> termeni creati pe aici de abia in secolu 19-20. Cu sute de ani in urma fata de vestul europei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Pentru un raspuns clar ai nevoie de profesionisti in domeniu, nu de indivizi de pe TPU.
Insa consider Germania cea mai evoluata tinand cont ca are populatie mare, deci mult mai greu de realizat inovatii fata de alte tari mai mici ca cele nordice din Scandinavia care toate is in top alaturi de Olanda, belgia, elvetia. Cu cat. Cu atat incat niciodata nu vom putea fi pe acelasi nivel.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Aici intervine tehnologia, si putina filosofie. O inovatie este greu de realizat prima data, de reprodus este mult mai usor. Exemplu ce mare lucru era cand s-a facut prima Bomba atomica., a dat un avantaj de neegalat SUA. Acum si un stat de lumea 3-a poate produce bombe nucleare.
Acu economic. e greu de analizat dar cred ca vreo minim 50 de ani diferenta tot e

Răspuns utilizator avertizat